Dunlop

Sosyal Güvenlik ve Sosyal Yardım Hizmetleri gider bütçesi kabul edildi.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Genel Meclisi Kasım ayı 15. birleşiminde Sosyal Güvenlik ve Sosyal Yardım 2012 yılı gider bütçesi ele alındı. Açılış ve yoklama ile başlayan dünkü birleşimde  İl Genel Meclis Başkanı Osman Canbaz Sosyal Güvenlik ve Sosyal Yardım Hizmetleri müdürlüğünün isminin Aile ve Sosyal Politikaları müdürlüğü olarak değiştiğini belirtti. Aile ve Sosyal Politikaları il Müdürü Osman Demir Sosyal Yardım Hizmetleri’nin yatırım ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

2012’de bizzat vatandaşın ayağına hizmet götüreceklerini belirten Demir: ‘ Vatandaşın ayağına hizmet sunma projemizi 2012 yılında başlatacağız. Yeni hizmetlerimizden biri de kimsesiz çocukları yurtlardan alıp, onlara sağlık ocağı ve okulların çevresinde evler tutacağız. ‘ dedi.

Çankırı’nın, nüfusu oranladığında sosyal hizmetler bakımından birçok ilin kıskandığı bir il olduğunu söyleyen Demir konuşmasına: ‘ Korgun ilçemizde villa tipi ev şeklinde çocuk evleri açtık. Sizleri bu evlerimizi görmeniz için Korgun ilçesine davet ediyorum.  Ayrıca 2012 yılı için Ilgaz ilçemizde Mustafa Akbak huzurevi inşaatı başladı.  Güçlendirme ve benzeri eksiklikler giderildikten sonra huzurevi hizmete açılacaktır. Bir de 15 dönümlük arazimiz var. Bu arazimize de kadın sığınma evleri yapmak istiyoruz’ şeklinde devam etti.

Osman Demir’in hizmetlerini meclis üyelerine sunduktan sonra Başkan Osman Canbaz,Demir’e Sosyal yardım hizmetleri için Çankırı’ya ne kadar ödenek geldiğini sordu.

2011 Mayıs ayından bu yana gelen yardımların %100 arttığını belirten Demir: ‘ Biz Sosyal Yardım Hizmetleri İl Müdürlüğü olarak Sosyal Hizmetler yardımını %100 arttırdık.  En düşük alanda okula gitmeyen bir çocuğumuza 290 TL para veriyoruz. Okula giden öğrencilerimiz içinse 490 TL para yardımında bulunuyoruz. Bu konuda 100 aileye destek veriyoruz. Bunun haricinde özürlüye evde bakım ücreti olarak ayda 600 TL yardımda bulunuyoruz.  60- 65 yaş arasında yaşlı bayanlar varsa şayet ve bu bayanların hiçbir sosyal güvenliği yoksa şayet onlara da aylık 290 TL’lik bir bütçe yardımında bulunuyoruz. ‘ dedi.

Osman Canbaz’ın ilimizde ne kadar özürlüye yardım edildiği sorusuna ise Osman Demir, 636 aileye hizmet verildiğini söyledi.

Soruların ardından Meclis üyeleri 8 Aralık’ta Korgun’da hizmete sunulan villa tipi çocuk sığınma evlerini ve çocukları ziyaret etmek için karar aldı.

Yapılan konuşmaların ardından Sosyal Güvenlik ve Sosyal Yardım Hizmetleri (Aile ve Sosyal Politikaları) 2012 yılı gider bütçesi kabul edildi.