Dunlop
featured

Son umudumuz açık cezaevi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Murat Demir- Son günlerde bir açık cezaevi tartışması aldı başını gidiyor. Çok ilginç. Artık son umudumuz açık cezaevi. İnsanlar suç işlesin ve Çankırı cezaevine konulsun diye bekleyeceğiz. Böyle bir düşünce olabilir mi? Bu nasıl bir mantık.
Yıllardır Çankırı; tarımla mı, turizmle mi, sanayi ile mi, üniversite ile mi kalkınır diye tartışıyorduk. Bunlara bir yenisi daha eklendi. Açık cezaevi.
Devlet insanlarını suçtan korumak ve suç yollarını önlemek için vardır. Ona göre önlem ve çalışma yapar. Yeni istihdam alanları açar. Çankırı’da bazı insanlar bunu sanırım açık cezaevi olarak algılamış. Çankırı’nın ekonomisi ve geleceği suç işleyen insanların barınmasına bağlanmış. Vizyonumuz demek ki bu kadar.
Neden konut sorununu çözmüyoruz. Çankırımıza üniversite kuruldu fakat konut ve barınma sorunu hat safhada. Öğrenciler için yurtlar yapılsa, fakülte binaları yapılsa, ulaşım sorunu halledilse “Öğrenci artık kalacak yer sorunu yaşamıyor. Eğitim binaları da hazır” diyerek rektöre yeni fakülteler aç öğrenci sayısını artır desek olmaz mı?
Ya da yanı başımızda binlerce yıldır duran tuz mağarasını gerçek manada turizme açsak, yeni sektörlerin doğmasına yol açsak daha doğru olmaz mı? Nahçıvanından Polonya’sına kadar her yere giden yetkililer oraya gezi amaçlı mı gidiyor?
Çankırı’ya gelen turistler tuz mağarasında tedavi olsa, oradan Anadolu’nun yüce dağı olan Ilgazımız’da kayak yapsa ve arkasından Çavundur kaplıcalarında rahatlasa Çankırı’ya daha büyük katkı sağlamaz mı?
Yada köylerdeki vatandaşlarımızı doğdukları yerde doyursak. Köylerimizi daha modern ve yaşanılır bir hale getirsek olmaz mı. Acaba örnek bir köy oluşturup alt yapısından üst yapısına kadar, evinin içine doğal gazı da getirsek ekonomi için daha etkili olmayız mı?
Mevcut OSB’leri daha etkin hale getirmek daha fazla istihdam sağlamaz mı. Çankırı’da binlerce işsiz Yakın Kent OSB’ye kurulacak olan lastik fabrikasını dört gözle bekliyor. Bu tür büyük sanayi tesislerini ilimize kazandırmak cezaevi yapmaktan daha etkili olmaz mı? Makas fabrikası ve MKE Çankırı Silah Fabrikasının kapasitesinin daha fazla arttırılması ekonomiye daha fazla katkı sağlamaz mı? Geleceğimizi; birileri suç işlesin de cezaevine gelsin ve bundan para kazanalım diye mi inşaa edeceğiz.
Çankırı gerçekten bahtsız. Ne seçilmişlerden ne de atanmışlardan dolayı yüzü gülüyor. Çankırı’nın geleceğinde söz sahibi olan STK’lar atanmış ve seçilmişlerden emir almamalı aksine onlara baskı yaparak iş ve aş ürettirmeli, hesap sormalı.