Soma’da Acılar Paylaşıldı

Çankırı Belediyesi heyeti 13 Mayıs günü Soma’da meydana gelen Türkiye tarihinin en büyük maden facialarından birinde hayatını kaybeden maden şehitlerini anmak ve aileleri ile bölge halkına başsağlığı dilemek üzere Soma’ya gitti.

27 Mayıs Salı günü akşamı Çankırılı maden şehidi Maden Mühendisi Burak Karayel’in ailesi ziyaret edildikten sonra Soma’ya hareket eden Çankırı Belediyesi heyeti sabah saatlerinde Soma’ya ulaştı.

Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Çelik, Belediye Başkanı İrfan Dinç’in eşi Zeynep Dinç, Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Boz, Meclis Üyesi Satılmış Barak,  Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muharrem Ovacıklı, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ethem Yenigürbüz ile birim sorumluları ve belediye çalışanlarından oluşan 37 kişilik Çankırı Belediyesi heyeti ilk olarak facianın yaşandığı Soma’da şehitliği ziyaret etti. 43 şehidin yattığı mezarlıkta Kur’an-ı Kerim okunup dualar edildi. Çankırı Belediyesi hanım lokalleri ve Çankırıların okuduğu 158 Hatmi Şerif ile 301 adet Yasini Şerif şehitlerimizin ruhlarına dualar eşliğinde hediye edildi.

Maden şehitlerinin mezarlarına kırmızı karanfiller bırakan Çankırı heyeti mezarlar üzerindeki mesajları okuyup duygulandı ve heyeti temsilen mezarlar üzerine ziyaret anısına mesajlar bırakıldı. “Çankırı Halkı Somalı Kardeşlerinin Yanında” yazılı pankart mezarlık alanına asıldı.

Daha sonra Soma Kaymakamı  Mehmet Bahattin Atçı ile Belediye Başkan Yardımcısı Sabır Tuna’yı ziyaret eden Çankırı Belediyesi heyeti, Çankırı halkının olaydan duyduğu üzüntüyü ve taziyelerini iletti.

Maden faciasında en fazla şehit veren yerlerden birisi olan Savaştepe ve Turgutalp bölgelerine giden Çankırı Belediyesi heyeti burada şehit ailelerini ziyaret ederek taziyede bulundu. Heyetin önemli durak noktalarından biri de Savaştepe’deki Madenciler Derneği oldu. Çalışma arkadaşlarını madende kaybeden dernek yöneticileri ve şehit madencilerin aileleri yüzlerce kilometre uzaktan gelerek acılarını paylaşan ve çocuklarını çeşitli hediyelerle sevindiren Çankırı heyetine  yaptıkları anlamlı ziyaret nedeniyle teşekkür ettiler.

Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Çelik gezi sonunda yaptığı değerlendirmede, 13 Mayıs günü tüm Türkiye’nin Soma’da yaşanan büyük facia ile derinden yaralandığını belirterek “Çankırı belediyesi ve Çankırı halkı olarak biz de hem maden şehitlerinin yakınlarına taziyede bulunmak hem de bölge halkına başsağlığı dilemek üzere kalabalık bir heyetle Soma’ya gittik. Özellikle şehit ailelerini ziyaretlerimizde yoğun duygular yaşadık. Acılarına ortak olmak ve paylaşmak üzere yanlarında olduğumuzu göstermek istedik. Soma halkını, esnafını dolaştık, Çankırı halkının selam ve başsağlığı dileklerini ilettik. Allah ülkemize bir daha böyle bir acı yaşatmasın” diye konuştu.

belediye (7)

Yazarlarımız Hakkında