Dunlop

SİZLERE MİNNETTARIZ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 97. Yıldönümü etkinlikleri, dün sabah saatlerinde Çankırı şehitliğine çelenk sunulması ile başladı.

Vali Vahdettin Özcan’ında katıldığı anma etkinliklerine şehit aileleri, Kıbrıs ve Kore gazileri, protokol üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunup, Saygı Duruşu ve Saygı Atışı ile başlayan anma töreni Şehitlik Anıtı’na çelenklerin sunulması ile devam etti.

Anma töreninde bir konuşma yapan Vali Vahdettin Özcan“Tarihine , kahramanlarına hassasiyet göstermeyen milletlerin özgürlük ve bağımsızlıklarını korumaları ve hayatta kalabilmeleri imkansızdır. Kahraman şehitlerimizin aziz hatıralarını canlı tutmak, yüceltmek ve minnet duygularımızı paylaşmak için bugün tüm içtenliğimizle huzurunuzdayız” dedi.

Çankırı Jandarma Komutanlığı adına Şehitlikte konuşma yapan Jan. Piyade Üsteğmen Görkem Yatin“Bugün, 18 Mart Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk Milletinin esir edilemeyeceğinin, Türk Vatanı’nın parçalanamayacağının haykırıldığı gün. Bugün Dünyada Türk adının duyulduğu andan itibaren bayrağımızı yeryüzünün her noktasına taşıyanların üç kıtayı Türk yurdu haline getirenlerin onların vefakar torunları tarafından kahramanlıklarıyla yâd edildiği gündür” diye konuştu.

Üsteğmen Yatin konuşmasının devamında Şehitlerin bağımsızlık, vatan, bayrak ve milli varlığımızı sürdürmek uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koştuklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Vali Vahdettin Özcan şehit aileleri ile bir müddet sohbet ettikten sonra, Şehitlerin kabirlerine kırmızı ve beyaz karanfiller bırakarak dua etti.

Şehitlikteki programın ardından şehitleri anma etkinlikleri Çankırı Kız Teknik Lisesi’nin hazırlamış olduğu programla Atatürk Kültür Merkezinde devam etti.

Programda konuşan Din Kültürü Öğretmeni Talip Keleş “Hepimizin yürekleri bir şehitliktir, eğer evlatlarımız vatan aşkı yürekleri olmazsa yalancı ve yabancı aşkların esiri olamaya mahkumlardırlar. Bugün hala terörle mücadelemiz devam ediyor, bugün burada şehitlerimizin aileleri ile bir aradayız, onlara minnettar olduğumuz dile getirmek istiyorum.” dedi.

Program günün anlam ve önemini belirten video gösterimleri ile devam etti.

Çankırı Şehit ve gazi Aileleri Yardımlaşma ve dayanışma Derneği Başkanı Yüksel teke, yaptığı konuşmada, şehit aile ve yakınlarına seslenerek, ‘’Sizler müsterih olun. Sizler evlatlarınızı bu vatana gözlerinizi kırpmadan şehit ve gazi verdiniz. İçiniz rahat olsun’’ şeklinde konuştu.

Vatanın birliği ve bütünlüğüne kast eden düşman odaklarına karşı birlik ve beraberlik içerisinde mücadele edildiğini dile getiren Teke,‘vatan, namusumuzu koruduğumuzu, özgürlüğümüzü ilan ettiğimiz yerdir. Bu nedenle vatan bizim her şeyimizdir. Bu vatanı bölüp parçalamak isteyenlere karşı uyanık olup birlik beraberlik içerisinde olmalıyız’’ diye konuştu.

Atatürk Kültür Merkezindeki program Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından hazırlanan“Türkülerle Yazdık Destanımızı” konulu oratoryo sunumu ile sona erdi.

Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri çerçevesinde Çankırı Valiliği tarafından Şehit ve Gazi ailelerine Çankırı Büyük Otel’de yemek verildi