“Şiddet gören çocuklar şiddet uyguluyor”

Çankırı Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri, çocuk istismarının önüne geçmek için ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik hazırladıkları “Çocuklar Çığlık Atıyor Projesi” kapsamında ilk programlarını yaptı.

Okul Müdürü Mehmet Soycan, Rehberlik Araştırma Merkezi Toplantı Salonu’nda yaptığı açılış konuşmasında bir grup lise öğrencisi tarafından hazırlanan projeyle ilk ve ortaokul öğrencilerine herhangi bir tacizle karşılaşmaları durumunda neler yapılması gerektiğini anlatacaklarını ifade etti.

Son dönemde çocuklara yönelik ülke genelinde herkesi rahatsız eden ciddi sorunların yaşandığını belirten Soycan, şöyle devam etti:

“Çocukların karşılaşabilecekleri tehlikelere yönelik gerekli eğitim çalışmalarını yapamadığımızı düşünüyorum. Son günlerde ülke genelinde hepimizi rahatsız eden çocuklara yönelik ciddi suçların işlendiğini görüyoruz. Bu nedenle okulumuz çocuk gelişimi bölümü 11. sınıf öğrencilerimiz bana gelerek çocuk istismarına dikkati çekmek istediklerini söylediklerinde çok etkilendim, onlara bu konuda yardımcı olmak için elimizden geleni yaptık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın ailelere yönelik önerisi öğrencilerimiz açısından önemli bir ilham kaynağı oldu. Özellikle belediyemize teşekkür ediyorum büyük desteklerini gördük.”

Soycan, projeye Güneş İlkokulu ile başladıklarını belirterek 2 hafta sürecek çalışmalar kapsamında Çankırı merkezde bulunan tüm ilk ve ortaokullarda öğrencilere çığlık atmayı öğreteceklerini ifade etti.

İstismar konusunda çocuklara yeterli eğitimin verilmediğini dile getiren Soycan, “Bu tür bilgiler ailede verilmiyor, okulda verilmiyor ve genellikle çocuklar bunları denetimsiz ortamlarda alıyorlar. Çocuklarımız internetten yada başka denetimsiz  yerlerden genellikle yanlış bilgiler alıyor” dedi

Çocuklara karşı tehlikenin genellikle yakınlarından geldiğini savunan Soycan, “Çocuklar bir sıkıntı ile karşılaştıklarında bunu başkalarına anlatamıyorlar. Bu yüzden biz öğretmen arkadaşlarımızın, ailelerin dikkatini çekmek istiyoruz. Çocuklara iyi sır-kötü sır, iyi dokunma-kötü dokunmayı öğretmek istiyoruz. Çocuklar kolayca aldatılabildiği için en fazla istismara maruz kalıyorlar.

Kendisine şiddet uygulanan çocuk çevresine de başka çocuklara da şiddet uyguluyor” ifadelerine yer verdi.

Soycan, çocukların çok kolay bir şekilde güven duyması nedeniyle istismara açık olduğunu vurgulayarak, “Bir çocuk böyle bir durumla karşılaştığında suçluluk psikolojisi hissediyor ve ailesiyle bu durumu paylaşamıyor.  Bu tür durumlar ancak adli vaka olduğunda ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Öğrencilerin, skeçler ve oyunlarla küçüklere çığlık atmayı öğreteceğini kaydeden Soycan, projenin tüm Türkiye’ye örnek olmasını istediklerini kaydetti.

Ardından, Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri, çeşitli gösterilerle öğrencilere herhangi bir sıkıntı ile karşılaştıklarında neler yapabileceklerini anlatan skeçler sundular.  Öğrenciler, skeçlerin ortalarında çığlık atarak renkli görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldular.

Programda,  Güneş İlkokulu öğrencilerine, çocukların kaybolması durumunda ailelerine ulaştırılması için yanlarında bulundurulması gereken içerisinde kişisel bilgilerinin yer alacağı kartlardan dağıtıldı.

çığlık (7)

Yazarlarımız Hakkında