SGK Devrim Yaptı

Çankırı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü şehit, gazi ve özürlü yakınlarına yönelik yeni bir çalışmaya imza atıyor. Artık şehit, gazi ve özürlü yakınları kurumla ilgili işlemlerini daha hızlı yürütecek. Konuyla ilgili bilgi vermek amacıyla dün Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde bir toplantı düzenleyen Çankırı Sosyal Güvenlik İl Müdürü Reşit Coşkun, hayata geçirecekleri uygulama ile vatandaşlara daha fazla güler yüzle davranacaklarının altını çizdi.

Toplantıda konuşan Çankırı Sosyal Güvenlik İl Müdürü Reşit Coşkun, Sosyal Güvenlik Kurumlarının tek çatı altında birleştirilmesi ile başlayan kurumsallaşma yönündeki değişim ve dönüşümlerin devam ettiğini aktararak, “Vatan için canlarını feda eden ve bu uğurda şehit ve gazi olan vatandaşlarımızın aileleri ve özürlü vatandaşlarımıza yönelik yeni bir çalışma başlatıyoruz. Kurum içinde oluşturduğumuz yeni çalışma ile artık vatandaşlarımız hangi konuda işlem yapacaklarsa o birimdeki arkadaşımızı telefonla arayacak ve direkt onunla kurumda buluşarak işlemlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirecek” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumlarının tek çatı altında birleştirilmesi ile il genelinin %98’ine hizmet verdiklerini aktaran Coşkun, “Kurum olarak eskisine göre şu anda çok ileri seviyedeyiz. Sosyal güvenliğin tek çatıda birleşmesine rağmen şu anda her türlü işlemi anında gerçekleştiriyoruz” dedi.

Gerçekleştirecekleri çalışma hakkında da bilgi veren Coşkun, “Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Fakat bazı vatandaşlarımız durumları itibariyle hassas olan insanlarımız ve bunlara hizmette öncelik tanımak istiyoruz. Artık kurumla bir işi olan vatandaşlarımız bir telefonla bilgi alacak ve o birimde kendisine yardımcı olacak vatandaşla diyaloga geçecek. Eğer evine gidilmesi gerekiyorsa evine gideceğiz ve işlemlerini yapacağız. ” dedi.

Gerçekleştirilen çalışmadan dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Muharip Gaziler Derneği üyesi Ahmet Çelik, “1976 yılından bu yana buradayım. İlk defa bir kurum bir çalışma yaparak bizim yanımıza geliyor. Şimdiye kadar hep biz bir şeyler yapılması için başkalarına gidiyorduk. Bu nedenle sayın müdürüme çok teşekkür ediyor ve bu davranışının diğer kurumlara da örnek olmasını diliyorum” dedi.

Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, “Hak verilmiyor, çaba gösterilerek alınıyor. Ama bugün gerçekten çok mutluyuz. Sayın müdürümüz bizlere yönelik bir çalışmasını hayata geçiriyor. Sıkıntıların aşılması bizim için çok önemli. Bu çalışma bizleri çok mutlu etti” dedi.

“Bir devlet uğrunda ölebilen varsa uzun ömürlü olur” diyen Coşkun, Türk milletinin tarih boyunca 16 büyük devlet kurduğunu ve dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanı için şehit olmayı göze alacağını aktardı. Türkiye’nin stratejik bir konumda olması nedeniyle dünya devletlerinin gözü ve elinin her zaman bu topraklarda olduğunu aktaran Coşkun, “Gönül ister ki artık şehit vermeyelim. İnşallah bu verilen son şehitlerimiz olur” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Coşkun, özellikle kurum binasına değinerek, “Kurumda vatandaşa en iyi hizmeti vermek istiyoruz. Ama binamız bazı şeylere müsait değil. Örneğin binada asansör yok. Bu sorun bazı vatandaşlarımız için sorun oluyor. İnşallah yeni binamızda daha iyi ve kaliteli hizmet sunacağız” dedi. Kurum önüne park edilen araçlar nedeniyle vatandaşların sorun yaşadığının hatırlatılması üzerine Coşkun, “Bununla ilgileneceğim” dedi.