sevinç ve gözyaşları içinde uğurlandılar

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca organize edilen ilk hacı kafilesi Çarşamba günü akşam saat 21:30’da Çankırı Otogarından dualarla uğurlandı.
Bu sene gerçekleştirilen hac organizasyonuna 2007 yılında ön kayıt yaptırıp da bu zamana çıkmayanlar arasında gerçekleştirilen kura ile ismi çıkanlar gitti.
Bu sene ilimizden toplam 324 hacı adayı kutsal topraklara uğurlandı. 174’ü Diyanet İşleri Başkanlığı’nca olmak üzere özel şirketler de dahil toplam 324 hacı adayı kutsal topraklara uğurlandı.
Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak hacca gidecek olan hacı adayları Çarşamba günü akşam Çankırı Otogarından dualarla uğurlanarak Ankara 7. kafileye dahil oldular.
Çankırı Müftülüğü adına Kızılırmak İlçe Müftüsü Mustafa Aktaş başkanlığında ve Ömer Demir, Hayrullah Karahasan, Ali Karatatar ve Ramazan Yeni’nin görev aldığı kafile Çarşamba akşamı Çankırı otogarında gerçekleştirilen dua ve törenle uğurlandı. Gözyaşları ve sevinçlerin bir arada yaşandığı uğurlama programında kısa bir konuşma yapan Çankırı Müftüsü Arslan Türk, “Mukaddes yolculuğun mukaddes yolcuları, her uğurlamada sizler gibi ben de duygusal anlar yaşıyorum” dedi.
“Sizler güzel bir görevi idrak edeceksiniz. İlk olarak Medine’ye ineceksiniz ve Peygamberimizin evini ziyaret ederek ona misafir olacaksınız. O muhteşem ana mazhar olacaksınız. Daha sonra ise Mekke’ye gideceksiniz ve Cenab-ı Allah’ın evine misafir olacaksınız. Bundan daha güzel ne olabilir. Milyonlarca Müslümanın en büyük hayalini sizler gerçekleştireceksiniz” dedi.
Hacı adaylarına uyarıda da bulunan Türk, “Kutsal bir görevi icra ediyorsunuz ve orada gerçekleştirilen ibadetlerin derecesi kat ve kat yüksek. Lütfen her anı değerlendirelim. Çünkü bu fırsat bir daha gelmeyebilir. Vaktinizi boşa harcamayın, oraya turistik gezi için gitmiyorsunuz. En önemlisi bir birimizin kalbini asla kırmayalım. Sağlıkla gidin sağlıkla gelin.” dedi.
İl Müftüsü Türk’ün konuşmasından sonra dualar yapıldı ve hacı adayları sevinç ve gözyaşları ile uğurlandı.
Türk ayrıca, “Çankırı’dan o kutsal topraklara gelemeyen kardeşlerimizin selamını ve saygısını Resulullah’a iletin ve bol bol dua edin. Sizler Cenab-ı Allah’ın misafiri ve Çankırı’nın elçileri olarak orada bulunacaksınız. Resulullaha selam götürün”
Hac vazifesini yapacak olan vatandaşlarımız 14 Ekim 2014 Salı günü Mekke’den Türkiye’ye hareket edecekler.
hacı1