Dunlop

‘Şerit ihlali dünyanızı değiştirmesin’

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası etkinlikleri çerçevesinde dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde kutlama programı düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu yaptı.

“Trafik Haftası etkinliklerinde trafik kazalarının korkunç sonuçlarına karşı yetkili makamları ve halkı duyarlı hale getirerek önleyici tedbirlerin alınması amaçlanmıştır” diyen Emniyet Müdürü Zoroğlu, “Teknolojik gelişmelere bağlı olarak araç sayısında meydana gelen artış beraberinde trafik problemleri ve trafik kazalarında artışlara sebebiyet vermektedir” dedi.

2010 yılında Türkiye genelinde meydana gelen 260 bin trafik kazasında 2 bin 738 vatandaşın olay yerinde hayatını kaybettiğini ve 171 bin 475 vatandaşında yaralandığını belirten Zoroğlu, “kaza sonrası tedavi sürecindeki ölümlerle birlikte ülkemizde her yıl ortalama 10 bin kişi, her gün ise 27 insanımız trafik kazalarında hayatını kaybetmesi son derece vahim bir tablodur. Ancak; bu trafik terörü insanımızın ve ülkemizin değişmez kaderi olmamalıdır” dedi.

Çankırı il genelindeki verilere de değinen Zoroğlu, “2010 yılında meydana gelen toplam 880 trafik kazasında; 12 kişinin hayatını kaybettiği, bin 71 kişinin yaralandığı ve 4 milyon 750 bin liralık maddi hasarın meydana geldiği istatistiklerden anlaşılmaktadır” dedi

Çankırı genelindeki kazaların büyük çoğunluğunun aşırı hız, hatalı solama ve şerit ihlali olduğunu da belirten Zoroğlu ayrıca emniyet kemerinin takılmaması ile seyir halinde cep telefonu ile konuşmanın kazalarda ölüm oranını artırdığını açıkladı.

Cezaların caydırıcı olmadığını aktaran Zoroğlu, “Eğitim ve trafik bilincinin yerleşmesi lazım. Bu nedenle, Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü personeli tarafından eğitimde hedef kitle olarak belirlenen okullarda öğrencilere trafik eğitimi verilmekte, toplu halde bulunan kursiyerlere ve şoför esnafına yönelik eğitici seminerler düzenlenmekte ve bastırılan afiş ve broşürler halkımıza dağıtılmaktadır.

Okul öncesi çocuklarımızın da trafik eğitimi alabilmesi için ‘Çocuk Trafik Eğitim Parkı’ yapılması konusunda çalışmalar Çankırı Belediye Başkanlığı ile koordineli olarak devam etmektedir” dedi.

“Trafikte kötü örnek iyi örnek değildir. ‘O kırmızı ışıkta geçti. Bende geçtim’ mantığını bir kenara bırakmamız gerekmektedir” diyen Zoroğlu, “Trafik kazalarında kusur oranları incelendiğinde; kazaların %3’ü sürücülerin iradesi dışında araçlardaki teknik veya mekanik arıza, yol kayması, heyelan, yol kusur ve tabii afetlerden meydana gelen kazalardır. %97’si ise ne yazık ki insan hatalarından kaynaklanmaktadır” dedi.

Zoroğlu’nun konuşmasından sonra haftanın önemi nedeniyle  şiir, kompozisyon ve şiir dallarında yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Resim dalında: Dilek maden, Ezgi Alan ve Nida Delioğlu

Şiir dalında: Leyla Yaman, Betül Buran ve İrem Kurtçu

Kompozisyon dalında: Beyza Varankaya, Edanur Tunca ve Yasemin Pilav ödüle layık görüldü.

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası etkinlikleri çerçevesinde ayrıca yılın şoförü olarak da Hakkı Ceylan ödüle layık görüldü.

Program sonunda ayrıca trafik ile ilgili düzenlenen sergi gezildi.