Serhayat projesi start aldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Çankırı İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Sosyal, ekonomik, rasyonel bir hayatta  aile eğitimi (SERHAYAT) projesi başlıyor. Proje hakkında Çankırı Valiliğinde  bilgi verildi.

Projenin Türkiye’de ilk defa Çankırı’da uygulandığını aktaran Vali Vahdettin Özcan, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Çankırı İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu projenin ilk uygulandığı il Çankırı’dır. Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız, Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak sürdürülmesi düşünülen sosyal, ekonomik ve rasyonel bir hayatta ‘Aile Eğitim’ projesinin tanıtımı için toplanmış bulunuyoruz. Bu gün itibari ile bu proje Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yapılan ve hayata geçirilen ilk proje olma özelliğini de taşımaktadır” dedi.

Projenin konusuna da değinen Vali Özcan, “Toplum yapısının en önemli molekülü ailedir. Ailenin sağlamlığı toplumun sağlamlığı, ailedeki problem de toplum psikolojisinin bozulması demektir. Okul içi hayatla okul dışı hayat arasında sosyal bir iletiye ihtiyaç duyulmaktadır. Okulda öğrenciye verilen formel eğitimi reel ortamda destekleyecek bir yapı bu ihtiyacı karşılayacaktır. Ailenin oynayacağı rol sosyal bir iletinin doğması, sosyal iletinin oluşumu da oluşan sosyal, psikolojik boşluğunun kapanmasını sağlayacaktır. Proje, iletişimi kendi içinde güçlü çevresi ile barışık, uyumlu ve dinamik bir aileyi ele alıyor, bu aileyi; hayata dair okulla bütünleştiriyor.

Proje üç alanda uygulanacaktır

1-Ailede uygulama basamağı. Bu “Aile içi toplantı yapma” esasına dayanmaktadır.

2-Aile eğitim basamağı. Bu ihtiyaç duyulan konularda uzmanı tarafından anne babalara eğitim verilmesine dayanmaktadır.

3-Okulda uygulama basamağı. Bu da öğretmen tarafından, ‘rehberlik’ yapma esasına dayanmaktadır” dedi.

Projenin amacına da değinen Vali Özcan, “Öğrenci ve velilerin, mutlu olmalarını sağlayacak iletişim ortamları oluşturmak, okul ile aile arasında yapılacak faaliyetlerle ‘kendi içlerinde sorun çözebilen aile’ yapısının oluşumuna katkıda bulunmak” dedi.

Proje çalışmasından anekdotlar sunan araştırmacı yazar  Ali Çankırılı masa başında bir proje yapmadıklarını belirlenen, okullarda anket çalışması yaparak projeyi ona göre şekillendirdiklerini belirtti.  Gerçekleştirdikleri anket çalışmasını slayt gösterisi halinde anlatan Çankırılı eğitimin önemine değindi.

Yazarlarımız Hakkında