Sendika seçimleriyle ilgili şok iddia

Sağlık-Sen Çankırı şubesi üyesi bir vatandaş geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen delege seçimlerinin usule uygun yapılmadığını iddia etti.
“İlimiz Çankırı Sağlık-Sen 3. olağan seçiminde oy kullanma hakkına sahip olacak delegeleri belirlemek üzere yapılacak seçim duyurusu İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ilan panolarında duyurma tarihi de tartışma konusu olan bir şekilde asılmıştır” diyen ve isminin açıklanmasını istemeyen sendika üyesi, “Duyuruda delege seçiminin 20.08.2014 tarihinde 12:00-17:00 saatleri arasında Çankırı Sağlık-Sen şubesinde yapılacağı belirtilmiştir. Ancak seçim duyuruda bildirilenin aksine 21.08.2014 tarihinde yönetimin önceden belirlediği delege pusulasından isim seçmek suretiyle yapılmıştır. Delege listesi pusulası, seçilecek delege sayılarından 2-3 kişi fazla hazırlanarak üyelere sözde seçim hakkı tanınmıştır. Delege seçiminde aday olmak üzere yapılması gereken ilan, ilçelerde ve Halk Sağlığına bağlı kuruluşlarda (Entegre hastaneler, Toplum Sağlığı, Verem Savaş, Ketem, Halk Sağlığı Lab., ASM’ler vs.) yapılmamıştır. Yapılmadığı gibi o kuruluşlardaki sendika üyelerinin oy kullanmaları için sandık dahi konulmamıştır. İlçelerimizde görevli sendika üyelerimizin mesai saati içinde görev yerlerini terk ederek sendika şube binasına gelip oy kullanmaları da ne kadar mümkün olabilir?” dedi.
“Üyelerden gizli saklı yapılan ve birçoğunun elden almak suretiyle toplanan dilekçelerle sözde delege aday listesi oluşturulmuştur” diyen sendika üyesi, “İşin en ilginç yanlarından bir tanesi de yönetimin ilçelere sendika temsilcisi olarak görevlendirdikleri bazı kişilerin bile bu işten haberdar olmaması. Gerçekleşen seçim yönetimin iddia ettiği gibi belirlenen delegelerin içinden yapılan seçimdir. Oy vermeye giden üyelere sözde yeniden yapılanma başlığı altında delege adayı olmak için dilekçe verme imkanı tanınmamıştır. (1200den fazla üyesi olan sendika yönetimi 100-150 kişiyi ayırmış, geriye kalan üyelerin delege adayı olma ve istediği delege adayına oy verme hakkını elinden almıştır.)

Özetle delege adayı başvuruları açık bir şekilde yapılmamış, duyuru yasal mevzuata uygun yapılmamış, duyuruda belirtilen seçim ilan tarihinden 1 gün sonra yapılmış ve açıkça bir usul hatasının yapıldığı ortaya çıkmıştır” dedi.
Sendika üyesi ayrıca, “Çankırı Sağlık-Sen şubesi şimdiye kadar başka illerin şubelerinin birleştirilmesi suretiyle yönetim delegelerini belirlerken, ilk kez kendi ilinin sağlık çalışanları içerisindeki üyelerinin delege seçimini gerçekleştirecek olması da bu konuya ayrı bir önem katıyor. Hal böyle iken sendika üyelerinin açıkça, delegeliğe aday olmak ve istediği delege adayına oy verme hakları elinden alınarak mağdur edilmişlerdir. Bu şekilde oldu-bitti ile oluşturulan delegelerin seçeceği yönetim tüm üyelerin değil sadece kendi uygun gördükleri kişilerin yönetimi olacaktır. Şu ana kadar yönetime aday olduklarını açıklayan birilerinin olmamasına rağmen, bu şekilde bir seçim yapan yönetimin karşılarında rakip olması durumunda neler yapabileceğini siz düşünün.
Tüm Çankırı Sağlık-Sen üyeleri için delege seçimlerin şeffaf bir ortamda tekrar edilerek oluşan tüm mağduriyetlerin ve şikayetlerin giderilmesinin en uygun yol olacağı kanaatindeyiz. Böylece yeni oluşacak yönetim üyelerinin bütününü temsil edebilsin” dedi.