Şeker, ” Topu taca atmanın bir anlamı yok”

İl Genel Meclis Toplantı Salonunda Ruhi Şeker başkanlığında gerçekleştirilen oturuma meclis üyelerinin tamamı katıldı.

Toplantıda açılış ve yoklamanın ardından Atkaracalar ilçesi ile Orta ilçesi Kalfat köyü arasındaki sınır ihtilafına ait incelemesini tamamlayan İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu raporu görüşüldü.

Rapor hakkında meclise bilgiler veren Komisyon Başkanı Cengiz Öngel, sınır ihtilafı konusunun geçen yıl da gündeme geldiğini belirterek, “Geçen yıl meclis kararıyla kroki çizilmişti. Ancak Vali bey krokide sayısal değerler olmadığı için meclise geri göndermişti. Biz de kadastrodan sayısal değerleri istemiştik ama kadastro bir türlü göndermediği için bu değerleri krokiye yazamadık” dedi.

Meclisin bu konuda bir karar alması gerektiğine değinen Öngel, “Sınır ihtilafı konusunda meclisimiz bir karar verecek, vali beye gönderecek. Daha sonra Vali bey İçişleri Bakanlığına gönderecek. Oradan Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve daha sonra da resmi gazetede yayınlanacak ve öyle resmiyet kazanacak. Yani bizim burada verdiğimiz karar kesinleşecek bir karar olmayacak. Sadece meclisten de bir karar çıkması gerekiyor” diye konuştu.

Öngel konuşmasının ardından raporun Orta meclis üyesi Enver Güngörmüş’ün ret oyuna karşı oy çokluğuyla meclise sunulduğunu aktardı.

Daha sonra  söz alan Orta Meclis Üyesi Ahmet Kaşkaya, oradaki vatandaşların uzunca yıllar birlikte kardeş gibi yaşadığını ifade ederek, 1982 yılında İl İdare Kurulu tarafından böyle bir karar alındığını ve bunun da sıkıntıları beraberinde getirdiğini söyledi. Kaşkaya son olarak, oylamaya sunulacak rapor için “Ret oyu da versem, kabul oyu da versem vicdanım kanıyor” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Ruhi Şeker ise, meclisin bu konuda bir karar vermesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bu konuda inisiyatifimizi kullanmak zorundayız. Topu taca atmanın bir anlamı yok. Sonuçta meclisimizin de bir itibarı var. Bu konuda bir karar çıkması lazım” ifadelerini kullandı.

Şeker’in konuşmasının ardından İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

Birleşimde daha sonra, Çankırı İl Özel İdaresinde 4587 sayılı iş kanununa göre işçi kadrolarında çalışan personellerle ilgili unvan değişikliği konusunda yönetmelik çıkarılması ve uygulanması hususu ele alındı. Konu üzerine meclise bilgiler veren İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları Müdürü Ferhat Gür, bir çok ilin bu yönetmeliği çıkardığını belirterek, “Biz de diğer illeri rehber aldık ve bir çalışma yaptık. Kurum içi sınavlar sonucunda başarılı olan çalışanlarda unvan değişikliği yapılacak” diye konuştu. Meclis, konuyu araştırılmak üzere oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale etti.

Toplantıda son olarak, Kurşunlu ilçesi Çavundur köyü Hamamönü mevkiinde yer alan Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsat Sahasına yönelik koruma alanları ve zemin etüdü yapılması konusu görüşüldü.

Meclise konu ile ilgili bilgiler veren İl Özel İdaresi Çevre Koruma Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Cemile Gür, bu etüdün yapılması gerektiğini söyleyerek, “Bu etütte debi tespitiyle ilgili bir çalışmada yapılacak. En son 1989 yılında MTA tarafından bir çalışma yapılmış ve debi 47 litre/sn olarak hesaplanmış” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Ruhi Şeker de, bu çalışmaların daha eski yıllarda yapılmış olması gerektiğini söyleyerek, “Bu etüdün mutlaka yapılması gerekiyor. Eski belediye başkanları ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla bir sürü tesis yapmış ve bu kaynak israf edilmiş” ifadesini kullandı.

Başka yerlerde 3 lt/sn debiyle 125 yataklı otel işleten firmaların olduğunu belirten Şeker, “Bizim potansiyelimiz yıllardır yerin altında tutuluyor. Yani 3 lt/sn debilere bölünüp ihalelere çıkılsaydı, burası yıllardır bir cazibe merkezi olacaktı. Burada 15 tane tesis olsa turizm alacaksanız, istihdam olacak, bir sürü faydası olacaktı. Ayrıca kiralama bedellerinden özel idaremize de getirisi çok fazla olacaktı. Ama, yaklaşık 23 yıldır biz bunu başaramadık. Bu eksikliğimizi gidermeliyiz” dedi.

Konuşmaların ardından konu oybirliğiyle kabul edildi ve Vali Vahdettin Özcan’a, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ile hazırlanacak protokolün imzalanması için yetki verildi.

meclis (5)