Dunlop
featured

“Şehit ve gaziler Türk toplumun ortak değerleridir”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de kutlandı. Kutlama programı çerçevesinde ilk olarak anıt alanına çelenkler konuldu.
19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle dün anıt alanında gerçekleştirilen programa protokol, gaziler, şehit yakınları ve öğrenciler katıldı. Program çerçevesinde anıt alanına çelenklerin konulmasından sonra saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşı okundu. Günün önemi deniyle Çankırı Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Emine Önal, ‘Gazilerimize’ şiirini okumasının ardından 28. Mekanize Tugay Komutan Yardımcılığı’nda görevli Üsteğmen Emre Furuncu bir konuşma yaptı.
“Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış, Türk milleti, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir” diyen Furuncu, “Bu nedenle tarihte çok savaş yapmış; bir çok Türk insanı bu savaşlarda şehit ve gazilik onuruna ulaşmıştır” dedi.
“19 Eylül: Tüm gazilerin, en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le bütünleştiği bir gündür” diyen Furuncu, “19 Eylül: Kurtuluş Savaşı’nda cepheden cepheye koşan, bu güzel yurdu düşmandan temizleyip bizlere armağan eden İstiklal Savaşı gazilerinindir.
Dünya barışı ve insanlık uğrunda Kore’de savaşan, Türk’ün gücünü dünyaya bir kez daha ilan eden Kore gazilerinin, Kıbrıslı soydaşlarımızı, katliamdan kurtaran ve adaya da Enosis hayallerini Akdeniz’in karanlık sularına gömen Kıbrıs gazilerinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm malul ve gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür” dedi
Üsteğmen Furuncu’nun günün önem ve anlamını belirten konuşmasının ardından Kore gazisi Mustafa Kurt bir şiir okudu. Şiirini okuyan Kurt’u alanda bulunanlar uzun bir süre alkışladı.
19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle son konuşmayı Çankırı Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik yaptı.
“19 Eylül tüm gazilerin en büyük gazisi Mustafa Kemal Atatürk’le bütünleştiği bir gündür” diyerek konuşmasına başlayan Çelik, “Gururla taşıdığımız Gazi ünvanı atamızdan bize gazilere intikal eden en büyük mirastır” dedi.
Çelik konuşmasının devamında ise, “Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bugüne kadar sürekli iç ve dış tehditlere maruz kalmıştır. Bu tehditlerin bugünde artarak devam ettiğini, müşahede ediyoruz.
Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, birlik ve bütünlüğümüzün, üniter yapımızın bozulmasına ne biz, nede bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir.
Kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak sonsuza dek korunacaktır” dedi.
Çelik son olarak ise, “Şanlı tarihimizin zaferleri ve bu zaferlerin kahramanları, hiç bir zaman unutulmamalıdır. Canlarını vatanına ve milletine adayan şehit ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalı ve onlara gereken değer verilmelidir.
Savaşlara ve bu savaşların gazilerine ilgisizlik tarihimizle olan bağı koparır. Şehit ve gazi olmayan Türk ailesi yok gibidir. Bu nedenle şehit ve gazi Türk toplumun ortak değerleridir” dedi.
Çelik’in günün önem ve anlamını belirten konuşmasının ardından anıt alanındaki kutlama programı sona erdi.
gaziler (15)