Şehit ve Gazi ailelerine iftar yemeği

Önceki gün Büyük Otel bahçesinde düzenlenen 700 kişilik yemeğe AKP Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Vali Vekili Haldun Aksalman, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, çok sayıda bürokrat ile şehit ve gazi ailesi katıldı.

İftar yemeği duasının ardından konuşan Vali Vekili Aksalman, katılımın yoğun olmasından dolayı teşekkür ederek, iftar yemeğinin asıl amacının bir araya gelmek olduğunu kaydetti.

Hoşgörünün tanımından yola çıkarak, laiklik esaslarına değinen Aksalman, şunları söyledi;

“Bu iftar sadece bir araya gelme vesilesidir. Ramazan ayları genelde insanların birbirlerine muhabbetle sevgiyle yaklaştığı aylar olarak bilinir. O yüzden ki sizlerle Ramazan üzerine birkaç laf söylemek, birkaç bir şeyler paylaşmak isterim. Kurana baktığımız da tek bir mesajdan bahsediyor. Devlet mesajı hür olamayan İslam olamaz, eğer birine iradesiyle İslam’ı kabul ettiremiyorsan zorla ettirdiğimiz İslam münafık İslam’dır.  O yüzden etrafımızdaki dostlarımızla akrabalarımızla çevremizdeki her türlü insanla, onunda hür bir varlık olarak onun da iradesine, inancına saygı göstererek yaşamayı öğrenmek zorundayız eğer bizim söylediğimizle zoraki bir şey yapacak olursa bundan doğacak bir sevap olamayacağı gibi bundan doğacak günahta söyleyene ve yatarına ait olacaktır.  O yüzden sevgili davetliler hoşgörü derken Allah’ın ayetlerine bakarak birbirimize hoşgörü sahibi olalım farklı inan ve algıları oruç tutan ve tutmayanları bu Allah’ın bize emrettiği hürriyet bakış açısından bakalım. 1923’te kurulan TC inançla olan ilişkilerinde bugün bazı kesimler tarafından algılanan bazı yanlışlıklar yapmış olabilir ancak bu yanlışlıklar ilerde nihai olarak da devam edecek değildir. Devlet kâfir de olsa Müslüman da olsa size zarar vermez buna emin olun devlet devlettir. Kişilerin dinine bakarak değil işine ve almetine bakarak fikir yürütün. Söylemine değil ortaya koyduğu eserlere bakarak hükmü mevzu bulun”

Katılımın yoğun olmasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Aksalman, “Hepiniz namaza yetişmek derdindesiniz. Ben O yüzden ben sözü burada keseyim hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum ayrıca sessizce dinlediğiniz için hakkınızı helal etmenizi istiyorum.  Bildiğimi sizlerle paylaştım olduysa bir yanlışım affınıza sığınırım. Katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Öte yandan verilen yemekten sonra Huzurevi sakinlerine 70 kişilik yemek gönderildiği öğrenildi.