“Sayın Vali; tek kelimeyle yazıklar olsun!”

Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Teke, Şırnak Valisi Hasan İpek’in açıklamasına tepki gösterdi. Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Teke, açıklamasının devamında şunları dile getirdi: “Şehit Aileleri ve Gaziler olarak Güneydoğuda PKK terör örgütünün yaptıklarına, teröre açık açık destek veren Bdp – Hdp nin küstahça açıklamalarına bir de Şırnak Valisinin açıklamaları eklenince canımız acımaya başladı. Hükümetin başlatmış olduğu çözüm sürecine endişelerimiz olsa da sessiz kaldık! Sabrettik! Niye mi?

Ülkemizin Güney Doğusunda 1984’ten beri devam eden terör belası bitsin istedik. Evlat acısını bizler yaşadık, başkaları da yaşamasın istedik. Hayatlarının baharında terör belasına yeni Şehitler verilmesin, bu kan gözyaşı dursun, insanlar barışa, huzura, mutluluğa kavuşsun istedik. Yıllarca ağlayan anaların, eli kınalı gelinlerin gözyaşı dinsin, yürekleri yanmasın istedik. Hainler tarafından çocuklar dağa kaçırılmasın istedik. Teröre giden paralar Ülkenin gelişmesinde kullanılsın istedik. En önemlisi de Şehitlerimizin kemikleri sızlatılmasın, gazilerin başları öne eğilmesin istedik. Ülkenin birliği bütünlüğü şeref ve onurundan taviz verilmeden yapılsın istedik.

Maalesef bu süreç yaşanırken ülkemizde hiçde masumane şeyler olmuyor; binlerce vatan evladının uğruna can verdiği şanlı bayrağımız yerine PKK’nın sözde bez parçası asılmaya başladı. Hainler ve yandaşları gündüz ortasında şehirlerarası karayoluna metrelerce çukurlar açmaya, barikatlar kurmaya, yol kontrolü yaparak terör örgütünün propagandasını yapmaya,  bölgede görev yapan asker, polis, kamu görevlisini kaçırmaya; terör örgütü mensupları tarafından kaçırılan askerlerimiz örgütün siyasi uzantıları tarafından kahramanlık edasıyla ailelerine teslim edilirken, gövde gösterisi yaparak devlet küçük düşürülmeye başlandı.

Bizler hep fedakârlık yapıp devlete güvendik. Ülkemizde yukarıda saydığım iyi şeyler olsun diye beklerken; örgüt giderek gücüne güç katıyor, devlete meydan okuyor, kendi hâkimiyetini kuruyor ve halkına eziyet ediyor, uğruna binlerce şehit ve gazi verdiğimiz milli ve manevi değerlerimize küfür ediliyor, onurumuz şerefimiz ayaklar altına alınıyor, asker cenazeleri gelmemesinin ötesinde her türlü çirkeflik yapılıyor, sivil vatandaşlarımız, köy korucularımız öldürülmeye devam ediyor.

Bütün bu hain eylemleri gerçekleştiren bebek katili, 10 bin kamu görevlisi olan, 30 bin kişinin katili eli kanlı terör örgütü elebaşının takdir edileceği günleri de görmek varmış. Takdir eden ilin başında bulunan en yetkili kişi Vali! Bu zat devleti temsil ediyor. Hükümetlerin istedikleri kişiyi vali atayabilme yetkisi, valinin Hükümeti temsil ettikleri anlamına geliyor. Şırnak Valisi Hasan İpek, bölücü başı bebek katili için; açılım süreci ile ilgili olarak, “Bu konuda ciddi gayretleri olan Abdullah Öcalan’ı takdirle karşıladığımı belirtmek istiyorum.” diyor.

Peki, devlet ve hükümeti temsil eden bir vali, vatanın bölünmez bütünlüğüne kast etmiş,  10 bini kamu görevlisi, 30 bin kişinin katili, ülkeyi büyük bir ekonomik zarara uğratmış bebek katili bir haini takdir edebilir mi?

Sayın Vali; tek kelimeyle yazıklar olsun!”