Dunlop
featured

“Sanayici ara eleman bulamıyor”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen Kariyer Günleri’nin üçüncüsü dün  İİBF Konferans Salonu’nda yapıldı.

Kariyer Günlerinin konuğu Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz ve Aydın Milletvekili Mehmet Erdem oldu.

Sözlerine Organize Sanayi’nin Çankırı’nın kalkınması için birinci öncelik olacağını anlatarak başlayan Milletvekili Filiz “Çankırı’yı kurtaracak proje Organize Sanayi’dir.” ifadelerine yer verdi.

Sanayicinin en büyük sıkıntısının çalıştıracak eleman bulamaması olduğunun altını çizen Filiz “İnsanlar kadro umuduyla 700-800 liraya şirket elemanı olarak çalışıyor, 1500 lira veren sanayicinin yanında çalışmak istemiyor buda doğal olarak sanayiciler için ana ve ara eleman bulamama sıkıntısı doğuruyor.” dedi.

Çankırı’da yatırımların giderek artacağının sinyalini veren Filiz “Yatırımcılar ne derlerse yapıyoruz çünkü insanlar riske girerek yatırım yapıyorlar onlar ne derse onu yapmak zorundayız. Yakınkent Organize Sanayi bölgesinde ilk 5 yılda 5 bin kişi çalışacak.” dedi.

Nüfus artışında tersine göçün başladığını aktaran Filiz “Çankırı artık dışarıya göç veren değil dışarıdan göç alan bir il konumuna geldi. Şuan da ise en çok Nüfus artışı alan iliz.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcının Çankırı’yı seçmesindeki en önemli etkenin teşvik bölgesi oluşu olduğunu vurgulayan Filiz “Çankırı 6. Bölge Teşvik bölgesinde yer almaktadır. Aş ve iş için sanayileşme çok önemli. Bugün Bursa’ya baktığımızda çok büyük sanayi bölgeleri var ve Bursa dışarısında yaşayan Bursalıların sayısı çok azdır. Bursa Sanayisi sayesinde dışarıya göç vermiyor.” dedi.

Organize Sanayi Bölgesi kurulma aşamasında iken ayrı seslerin olduğunu ifade eden Filiz “Bazı aykırı sesler Çankırı’yı OSB’nin değil Ilgaz Dağı’nın ve kış sporlarının kalkındıracağını söylediler. Ilgaz’da bulunan 2-3 tane kamuya ait tesisin Ilgaz’a faydası yok ki Çankırı’ya bir faydası olsun. Çankırı’yı büyüyecek sanayimiz ile 250 bin nüfuslu bir şehir yapmak yolunda ilerliyoruz.” dedi.

Şehirlerin kalkınması için Üniversitelerin büyük öneminin olduğunu aktaran Filiz “Ben isterim ki hepiniz üniversiteyi bitirdiğiniz zaman burada işe başlayarak okuduğunuz yerde doymanızı istiyorum.” dedi.

Kariyer Günlerine Milletvekili Hüseyin Filiz’in konuğu olarak katılan Aydın Milletvekili Mehmet Erdem “Meclis’te Hüseyin Filiz’i görüyoruz sürekli telefonla konuşuyor ve Çankırı için bazı insanlarla iletişim kurmaya çalışıyor. Hüseyin Filiz’in Çankırı’ya büyük katkı sağladığına inanıyorum. Ak Parti camiası olarak Hüseyin Filiz ile gurur duyuyoruz.” dedi.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Aydın Milletvekili Erdem “Asıl hayat Üniversiteyi bitirdiğinizde başlıyor. Okul bitince o kadar boşlukta kalıyorsunuz ki, sanki sizi Paraşütle yüksek bir yerden atmış gibi oluyorsunuz. Başarılı olmak çok çalışmayı gerektiriyor.” dedi.

Konuşmaların akabinde soru cevap bölümüne geçildi. Soru Cevap bölümünde Üniversite öğrencisi “Çankırı’da kendimizi güvende hissetmiyoruz. Hiç birimiz burada mutlu değiliz. Üniversiteyi bitirdiğimiz zaman burada kalıp çalışmamızı istiyorsunuz ama biran önce buradan gitmenin hayalini kuruyoruz.” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Milletvekili Filiz “Çankırı 5 sene önce sineması olmayan bir ildi bugün ise Alışveriş Merkezine gittiğiniz zaman 2-3 tane sinema salonu var. Parklar yapılıyor meydanlar yapılıyor. Artık Çankırı büyüyor, Çankırı büyüdükçe burayı cazibe merkezi yapacaktır, bu tür sorunlarda doğal olarak ortadan kalkacaktır.” dedi.

Çankırı’ya mini havaalanı istediği

Programın soru cevap kısmında öğrencilerden Çankırı’ya mini havaalanı istediği geldi Milletvekili Filiz ise öğrenci sayısının artması halinde Çankırı’ya mini bir havaalanının yapılabileceğini ifade etti.

Kapanışta son olarak bir konuşma yapan Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ziya Şimşek “15 yıl önce Çankırı’ya geldiğimde gördüm ki Çankırı’da saat 5’den sonra ekmek bulamıyordu insanlar. Dışarıda yemek yiyecek seçenek yoktu. Çankırı’dan gitme planları yaptım ama daha sonra buradan kopamadım bende artık bir Çankırılı sayılırım.” dedi.

kariyer (2)