Şair Nabi Konferansı

“UNESCO – 2012 Nabi Yılı” sebebiyle Çankırı Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsünce 100. Yıl Kültür Merkezi’nde ‘Şair Nabi’ isimli konferans düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansa Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan, Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ömer Çakır, Çankırı Müftüsü Arslan Türk, Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılışında bir konuşma yapan Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ömer Çakır, Nabi’nin toplumun vicdanında yer etmiş bir şair olarak hatırlandığını söyledi.

Daha sonra kürsüye Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan davet edildi. Çankırı’ya akademik olarak ikinci kez geldiğini söyleyerek sözlerine başlayan Bilkan, Şanlıurfa’da doğan Şair Nabi’nin adeta bu kentle özdeşleştiğini belirtti. O yıllarda yaygın olarak benimsenen hamilik geleneğinin sanatçıları ve devlet büyüklerini koruduğunu ifade eden Bilkan, 18. yüzyıldaki değişim ve gelişimlerin temellerinin 17. yüzyılda atıldığını kaydetti.

Bilkan şöyle devam etti:

“Nabi’yi hissiyatları doğrultusunda şiirler yazmış bir şair olarak değerlendirmek doğru olmaz. O, toplumun vicdanında yer etmesi gereken manevi bir öğretmendir. Şiirlerinde dünya zevklerine çok fazla kapılmamak gerektiğini vurgulayan, yüreği Allah sevgisiyle dolu bu önemli şairi toplumun bütün kesimlerine en doğru şekilde tanıtmak gerekiyor. Bu tür sempozyumların bu anlamda önemli bir görevi yerine getirdiğini düşünüyorum.”

Konferanssın sonunda Bilkan’a kaya tuzu hediye edildi.