Dunlop
featured

Şahin açtığı davayı kazandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı’da görevden alınan bir okul müdürü, Eğitim Kurumları Yöneticileri Değerlendirme Formu’nun iptali istemiyle açtığı davayı kazandı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 4 yılını dolduran okul müdürlerini görevden almasının tartışmaları sürerken, Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’nden müdürleri rahatlatan bir karar çıktı. Görevden alınan Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi Müdürü Nazır Şahin, Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’ne Eğitim Kurumları Yöneticileri Değerlendirme Formu’nun iptali istemiyle açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Mahkeme, kararında MEB’in söz konusu müdür hakkında görevinde yetersizliğine ve başarısızlığına ilişkin hiçbir bilgi ve belge sunmadığını aktardı.
Mahkeme heyeti, Nazır Şahin hakkındaki dava konusu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak olması sebebiyle hukuka aykırı olduğu sonucuna vardı.
Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi, MEB’in görevden alma işleminin, 2577 sayılı kanununun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verdi.
Nazır Şahin, mahkemenin verdiği kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, adaletin yerini bulduğunu belirtti.
Şahin, kararın ülke genelinde görevden alınan birçok okul müdürü için emsal teşkil edeceğini aktardı.
Kararın Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tebliğ edildiği ve alınan kararın hukuk kurallarına göre 30 gün içerisinde uygulamaya konulması gerektiği öğrenildi.