Dunlop
featured

Sağlıklı diş, sağlıklı yaşam

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

81 ilde 60 ayını doldurmuş çocuklara yönelik başlatılan florür vernik uygulaması çerçevesinde dün Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde uygulama eğitimi yapıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Toplum Sağlığı Merkezi diş hekimi Şule Esen, önemli sağlık sorunlarından birinin ağız ve diş sağlığı olduğunu, anne ve babaların bu konuda çocuklarının ağız ve diş sağlığı konusunda dikkatli olması gerektiğini ifade etti.
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Halil Nevzat Yetkin ise, Bu yıl ilk kez THSK ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile 81 ilde 60 ayını doldurmuş ana sınıfı öğrencilerine yönelik olarak yılda iki kez florür vernik uygulaması başlatılmıştır” dedi.
Gerçekleştirilen çalışmalar hakkında da bilgi veren Yetkin, “Bu kapsamda ilimiz merkez ve ilçelerimizle birlikte ve ayrıca bunlara bağlı köylerimizde de bu çalışmanın birinci aşaması okulların 1. dönemi sonunda bitmiş olacaktır. Bu uygulama ailelerin de onayı alınarak yapılmaktadır. Okulların 1. Dönemi itibariyle İl merkezinde 670, merkez köylerimizde ise 30 öğrenci olmak üzere toplam 700 öğrenciye florür vernik uygulanmıştır. İlçelerde de uygulamalarımız devam etmekte olup, verilerimiz okulların 1. dönemi sonunda gelecektir.
Ayrıca yine İl genelinde ve ilçe merkezlerimizde ve bunlara bağlı köyler dahil olmak üzere tüm ilkokul 1. ve 2. sınıf öğrencilerine yönelik olarak flor jel uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama için bilimsel olarak herhangi bir period belirtilmemiş olmakla birlikte, fırçalama alışkanlığının kazandırılabilmesi için yüzeyel flor uygulamasından maksimum seviyede faydalandırılmasına yönelik olarak planlama yapılmıştır. Bu kapsamda kişilere ulaşılabilirlik ve personel durumu da göz önünde bulundurularak, İl merkezinde yılda 4 kez; ilçelerde ise 2 kez olacak şekilde planlama yapılmıştır. İl merkezinde okulların 1. dönemi sonu itibariyle 2 tur jellerimiz 23.01.2015 tarihinde yapılacak etkinlikle bitirilmiş olacaktır” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ç.Türksel Dülgergil çocuklara florür kullanımı ve diş fırçalama teknikleri hakkında uygulamaları eğitim verdi.
diş (10)