Saadet Partisi Çankırı İl Teşkilatı Ekim Ayı İl Divanını Yaptı. Toplantı İl Başkan Yardımcısı Ömer Gündoğmuş’un sunumuyla başladı.

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Saadet Partisi İl Başkanı  Ömer Uzun,   Türkiye’nin batı ile ilişkileri konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

ABD ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin farklı düzeylerde olduğunu söyleyen Uzun,  “ABD ile ilişkilerimizde hep aldatıldık. Bunu bilmeyen yoktur. Bu aldatılma, ABD dışişleri bakanının Yunanistan’ın NATO’ya üye olarak kabul edilmesini sağlamak için Kenan Evren’i kandırmasıyla başlar. Biz o zaman karşı çıksaydık, NATO’ya giremez, şimdiye kadar da aleyhimize olan hiçbiri şeyi yapamazdı” dedi.

Amerikalılar’ın Özal’ı da aldattığını hatırlatan Uzun “Özal, bizim ABD ile birlikte Irak’a saldırmamız için elinden gelen her şeyi yaptı. Hatta milleti ikna etmek için Musul ve Kerkük petrollerinde hakkımız var. Onları ele geçirebiliriz. Hatta bir koyup üç alacağız dedi. ABD’ye destek olup Irak’a girersek, karşılığını alacağız dedi. Ama Torumtay Paşa direndi. Ondan sonraki genel kurmay başkanı da direnince, Mehmetçik Amerikan askeri için tehlikeye atılmadı. Böyle direnmeden, milli menfaatleri gözeten bir tavır konulmadan bir şey kazanılmaz” dedi.

Türkiye’nin batı ile ilişkilerinde ne isterlerse yapar hala geldiğinin altını çizen Uzun, füze kalkanı konusunda ise ülkenin adım adım felakete doğru sürüklendiğini kaydetti. Son aldatmaya Nato’nun Libya müdahalesini örnek gösteren Uzun, her ne kadar ortada gözükmese de Fransa ve İtalya’nın arkasında hep ABD’nin olduğuna işaret ederek, “ABD onları destekliyor. NATO’dan bir karar çıkaramayacaklarını düşünüyorlardı. Çünkü biz varız. Türkiye, Kaddafi’yi seviyor. Bizim uçaklarımız Kıbrıs barış harekatında kalkamayınca lastikleri o gönderdi. Bu bir jesttir. Ancak her şeyi hak ölçüsünde değerlendirmemiz lazım. Bize yardım etti diye onun da zulmetmesine rıza gösteremeyiz ki. Biz hakka riayet eder, daima hakkı savunuruz” dedi.

Uzun konuşmasının devamında,  “Halbuki Türkiye ne yaptı? Dışişleri Bakanı bizi ziyarete geldi. Biz Libya’da Fransa ve İtalya’nın burada zulmetmesine karşı NATO’yu devreye sokmak istiyoruz. Dışişleri Bakanı yapı olarak imanlı bir insandır. Kendisini iyi tanırız. Genel Merkezimizden, Ona bu topluluğun tek bir millet olduğu söylendi. Verdiği cevapta, doğru ama bizim kararımız olmadan NATO hiçbir şey yapamayacak. Onun için NATO’yu istiyoruz. Program, bizim onayımızdan geçecek diyerek NATO’yu soktular. Eskisinden daha kötü olmadı mı? .  İşte batı ile ilişkilerimizde hep böyle aldattılar. Allah gani gani rahmet eylesin, bir Erbakan Hocayı aldatamadılar.

Biz AKP’nin düşmanı ve hasmı değiliz. Ancak bir topluluk, kendi değerlerine sahip çıkmadıkça zelillikten, çöküşten ve krizden kurtulamaz. Bu durumdan kurtuluş ancak Milli Görüşle olacatır. Bu da, Milli Görüşçülerin bu değerleri ve hakkı topluma anlatması ile olur. Bunun için de çok çalışmamız gerekiyor. Saadet Partisinden başka da bu gerçekleri dile getirecek bir başka parti de maalesef bulunmamaktadır “ şeklinde konuştu.

Konuşmasını yapmak üzere Kürsüye gelen Saadet Partisi Kadın Kolları Çankırı İl Başkanı Fatma Gündoğmuş, toplumdaki tahribat, ülkemiz ve insanlık üzerinde oynanan tehlikeli oyunlara dikkat çekerek “Çok çalışmamız ve halkımızı bu konuda bilgilendirmemiz gerekir.” diyerek söze başladı. “Hanım komisyonu olarak üzerimize düşen önemli görevin farkındayız. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Ev sohbetleri, hatim ve kitap okuma programları ile beraber kendimizi yetiştirmek için uzman konuşmacı hanımlar davet ederek teşkilat yapımızı güçlendirmek istiyoruz. Bu konuda çok önemli mesafeler aldığımıza inanıyorum. Elbetteki yeterli değil. Bu çalışmalarımızın niteliği artacak, katılımlar çoğalarak devam edecek” dedi.

İlçe başkanları ve 12 haziran seçimlerinde görev alan milletvekili adayları da kürsüye gelerek çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiler.  Her an görev başında olduklarını, inançlarından ve azimlerinden hiçbir şey kaybetmediklerini ifade ettiler.

Son olarak kürsüye gelen Genel İdare Kurulu Üyesi ve Saadet Partisi Çankırı il sorumlusu Mustafa Çulha kürsüye geldi: Büyük Ortadoğu ve Büyük İsrail Projesi çerçevesinde egemen devletlerin ve egemen güçlerin çalışmaların tehlikeli bir boyuta geldiğini dile getirdikten sonra “ ne yazık ki, başbakanımız bu projelerin eşbaşkanı. Bu yıkıma, bu tehlikeli oyunlara sadece figuranlık yapmaktadır. Kendisini iktidara taşıyan egemen güçlere karşı bedel ödemektedir. Fakat böyle devam ederse, bu millet de çok büyük bedeller ödeyecek. Bundan endişe ediyorum. Onun için haykırıyoruz. Bu yol çıkmaz sokak. Ayıdan post, gavurdan dost olmaz. Bu Avrupa Birliği sevdasından vazgeçin. Füze kalkanından vazgeçin.. Gelin İslam Birliğini kuralım. Aslımıza dönelim. Merhum Erbakan hocamızın kurduğu D-8 ‘ i hayata geçirelim. Kurtuluş bundadır. Saadet bundadır.” Dedi.