Romanya’da Çankırı Tanıtım Standı

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Hayatboyu Öğrenme Leonardo da Vinci programı kapsamında uygulanan ‘Improving the Quality of Vocational Education in Cooperation With Labor Market’ isimli projenin 3. toplantısı Romanya’da gerçekleştiriliyor. İş dünyası ile işbirliğinde mesleki eğitimde kaliteyi artırmayı hedefleyen projede ortak olarak Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Portekiz’den mesleki eğitim kurumları yer alıyor. Leonardo Partnerships alanında Çankırı’da ilk defa uygulanan proje kapsamında ilimizin istihdam profili yanı sıra Avrupa ortaklarının bulundukları bölgelerdeki istihdam olanakları araştırılıyor. Bu istihdam yapılarına göre o bölgelerde verilen mesleki eğitimlerin karşılaştırılmasının yanı sıra ortak ülkelerdeki mesleki eğitim – iş dünyası arasındaki ilişkiler ve staj olanaklarının geliştirilmesi yöntemleri üzerinde durulacak.

Proje kapsamında ilk toplantı Kasım 2011’de Çankırı’da gerçekleştirilmiş ve proje ortağı ülkelerden 48 kişi bir hafta ilimizde mesleki eğitimle alakalı çalışmalar yapmıştı. Projenin 2. toplantısı Slovakya’nın Komarno kentinde 30 Nisan – 5Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlendi. Projede gelinen son durum ve Romanya’daki işletmelerin inceleneceği 3. toplantı ise Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek başkanlığında 11 kişiden oluşan Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin katılımı ile Romanya’nın Başkenti Bükreş’te gerçekleştiriliyor.

Proje koordinatörlüğünü İl Milli Eğitim Müdürlüğü projeler ekibinden İsmail Karadana’nın yaptığı toplantı Bulgaristan, Slovakya ve Portekiz’den de ekiplerin katılımı ile 09 Kasım 2012 tarihine kadar devam edecek.

Toplantının ilk günü olan 04 Kasım 2012 tarihinde Bükreş’te Çankırı tanıtım standı açıldı. Çankırı tanıtım afiş ve broşürlerinin kullanıldığı stantta ayrıca Türkiye’ye has ürünler de ziyaretçilere dağıtıldı.

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Ulusal Ajans) yürütülen Hayatboyu Öğrenme Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu’ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilen ve 2013 yılına kadar faaliyetleri devam edecek olan proje kapsamında diğer toplantı Mayıs 2013’te Portekiz’de yapılacak. Bu toplantılara da İl Milli Eğitim Müdürlüğü personelince katılım sağlanacak ve toplamda proje ortağı ülkelere 24 hareketlilik gerçekleştirilmiş olacak.