Rektör Savaş, mekan sıkıntısını dile getirdi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, TRT Anadolu kanalında yayınlanan Anadolu’nun Sesi programına katıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesinin 2007 yılı kuruluş aşamasından, bugüne gelişi hakkında Üniversitenin misyon ve vizyonunun anlatıldığı TRT Anadolu kanalında yayınlanan “Anadolu’nun Sesi” programında Rektör Savaş, Hakan Tuzcu ve Arzu Türkdoğan’ın sorularını yanıtlayarak Çankırı Karatekin Üniversitesinin tanıtımını yaptı.

Canlı bağlantılarla, Vali Vahdettin Özcan, Ilgaz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Düzbasan ve Radyo Best Fm Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Demirel görüşlerini belirtti.

Kurucu Rektörlüğün ve başlangıçların zor olduğunu belirterek konuşmalarına başlayan Rektör Savaş “Kısa zamanda zor işleri başardık. Üniversitenin iskeleti olan idari ve akademik yapılanmayı hızlı bir şekilde tamamladık. Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’ne bağlı kuruluşları tek çatı ÇKÜ adı altında toplayarak bir birliktelik sağladık.” dedi.

“İlkeleriniz yoksa, ilkelliklerle uğraşılır” diyen Rektör Savaş “Akademisyenlerin kaderinin Rektörün iki dudağı arasında olmayacağını, üniversitede Rektör ve adamları şeklinde oligarşik bir yapının oluşmasına izin vermeyeceğini, üniversitenin siyasal ve ideolojik kiliselerin arenası olmayacağını” belirterek “Siyaset yapacakların cüpbesini çıkartıp siyaset arenasına geçmelerini” söyledi.

ÇKÜ’nin kaliteli öğrenci yetiştirilmesine, akademisyenlerin proje yapmasına ve şehrin potansiyellerinin lokomotifi olmasına önem verdiklerini belirten Rektör Savaş “Kanunda rektörlere büyük yetki veriliyor. Rektörler bir mini imparator gibi. Ben bu anlayışa karşıyım. Çankırı’nın potansiyelleri ile birlikte hareket etme düşüncesindeyim. Kültür ve medeniyet mutfağımızı iyi kullanmalıyız.” dedi.

Rektör Savaş, Üniversitenin projelerinden bahsederek Yeni Zelanda ile ortaklaşa yürütülen Dil Eğitim Merkezi, Kanser Araştırma Merkezi ve Gıda Denetim Laboratuarı hakkında bilgiler verdi.

Haziran-Temmuz aylarında Uluyazı kampüsüne taşınacaklarını açıklayan Rektör Savaş “Çankırı Karatekin Üniveristesinin öğrenci akışı çok yüksek şekilde devam ediyor. Mekan sıkıntımız olmasa idi bugün ki 7 bin 500 öğrenci sayımız 12 bin  olacaktı. Bin kişilik Kredi Yurtlar Kurumu tarafından Uluyazı’da yurt yapılıyor ama bu yeterli değil” dedi.