“Rahmet tedbir alınmazsa felaket olur”

Ulusal Havza Yönetimi Sempozyumu Uluyazı Kampüsü Rektörlük binası konferans salonunda gerçekleştirildi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi, Orman Fakütesi, Orman Mühendisliği bölümü ev sahipliğinde düzenlenen Havza Yönetimi Sempozyumu dün başladı. Sempozyum 12 Eylül 2014 tarihinde sona erecek.
Uluyazı Kampüsü Rektörlük Binası Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceyhun Göl, toplantının amacı hakkında bilgi vererek,”Sempozyumun amacı her geçen gün daha da önem kazanan orman kaynaklarının biyolojik ve ekolojik yönden durumunun ortaya konacağı, sorunlarının tartışılacağı, çözüm önerilerinin getirileceği bilimsel bir platform sağlamaktır. Bununla beraber konularında uzman bilim insanları, kamu kurum temsilcileri ve özel sektör temsilcilerini de bir araya getirerek, disiplinler arası çalışmaların planlanmasına zemin hazırlamaktır. Aynı zamanda genç araştırmacıların alanlarında uzman bilim insanları ile tanışabilmesi ve fikirlerini tartışabilmesi imkânı sunmaktadır.
Sempozyumun önceki yıllarda ulaşılan bilimsel düzeyinin korunması ve daha ileriye taşınabilmesi için gösterdiğimiz çaba, Çankırı’mızın doğal güzelliklerini sizlerle paylaşabilmek için de devam edecektir” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.
Gerçekleştirilen Havza yönetimi sempozyumunun önemli konulara dikkat çekeceğini aktaran Orman Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Muhammet Nuri Öner, “Havza konusu sadece Türkiye değil dünya genelinde önem verilmesi gereken bir konudur” dedi.
“Havza konusu pek anlaşılan bir konu değil” diyerek konuşmasına başlayan Çölleşme ve Erezyonla Mücadele Genel Müdür Yardımcısı İsmail Belen “Çeşmelerimizden suyumuz akıyor, fakat bizler bu suyun nerden ve nasıl geldiğini bilmiyoruz” dedi.
“Yağan yağmuru havzanın tepesinde tutup, insanların hizmetine sunmak çok önemlidir” diyen Belen, “Yağmurun damla olarak yere düştüğü yerden , denize döküldüğü yere kadar olan kısım havzadır. Örneğin Çankırı Sivas ilinden doğan ve Kara Denize dökülen Kızılırmak gibi büyük bir nehre ev sahipliği yapıyor” dedi. Tüm canlıların havzanın bir paydaşı olduğunu da aktaran Belen, “Bu nedenle kaynakların kullanımı konusunda ve gerçekleştirilecek çalışmalar konusunda ortak hareket etmeliyiz” dedi.
Belen konuşmasının sonunda ise, “Yağmurun toprağa düştüğü yerde tedbir almalıyız. Yoksa bir süre sonra o toprağa düşen rahmet bir süre sonra bir felaket getirebilir. Bu nedenle meydana gelen sel felaketlerinin ve su kirliliklerinin çözümü işte burada. Siz eğer sorun ve problemi bilirseniz çözüm üretmeniz daha kolay olur ” dedi.
Gerçekleştirilen çalışmanın Çankırı açısından son derece önemli bir konu olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı irfan Dinç, “Böylesi önemli ve Çankırı gibi sıkıntı çeken bir yerde bilimsel bir çalışmanın yapılması çok önemli, ihtiyaç vardı. Geçmişte Çankırı’nın suyu Korgun kuyularından sağlanıyordu. Fakat zamanla buradaki su seviyesi düştü ve suyun kalitesinde sorun yaşandı. Bu nedenle Güldürcek’ten su getirdik” dedi.
Erozyon konusunda da ciddi çalışmalar yaptıklarını aktaran Dinç, “18 milyon fidan projemizi hayata geçiriyoruz. Bu sene 1-1,5 milyon fidan dikilecek” dedi.
“Çankırı Karatekin Üniversitesinin 3 ayağı iyi gelişti” diyerek sözlerine başlayan Rektör Ali İbrahim Savaş, “Yapısal ayağında kampüs çalışmamızı gerçekleştirdik ve 1. sınıf bir alt yapı yaptık. Su ve yolun zamanında yapılmaması bu çalışmamamızı biraz geciktirdi.
Bilimsel ayağında ise başarılı bir çalışma gerçekleştiriliyor. Özellikle laboratuar konusunda çok iyi bir noktadayız. Kamusal ayağında ise güçlü bir kadro kurduk. 18 genç üniversiteye destek veriyoruz” dedi.
Üniversitenin gelişmişliğinin öğrenci sayısı ile ölçülmemesi gerektiğini de aktaran Rektör Savaş, “Üniversitenin kalitesi yaptığı proje ve akademik çalışmalarla ve yetiştirdiği kaliteli öğrencilerle ölçülüyor. Biz sıfırdan başladık. Eğer fiziki sıkıntı olmasaydı 22-25 bin öğrencimiz olurdu” dedi.
Gerçekleştirilen programda son konuşmacı olarak kürsüye gelen Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan ise, dünya nüfusunun hızla arttığını ve bu artışa bağlı olarak sanayileşmenin de artıtığını aktararak, “Hızla artan nüfus ve sanayileşme doğal yaşamdaki tahribatları artırmakta. Buna bağlı olarak da birçok canlı türü yok olmaktadır. İnsanoğlunun bitmek bilmeyen tüketim hırsı nedeniyle maalesef kendi geleceğimizi de yok ediyoruz. Böyle bir zamanda bu tür bir programın yapılması gerçekten çok güzel bir çalışma. Bu duyarlı davranışlarından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından sempozyum, Universty Of Massachusetts Öğretim Üyesi Doç. Dr. Timothy O. Randhir’in ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş’in sunumlarıyla devam etti.
Açılış töreninin ardından katılımcılar Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsüne sembolik olarak fidan diktiler.
Ulusal Havza Yönetimi Sempozyumu 12 Eylül 2014 Cuma gününe kadar Fen Fakültesinde yapılacak oturumlarla devam edecek.
havza (11)