Dunlop
featured

Prim borcu yapılanmasında son gün Pazartesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK’dan edinilen bilgiye göre, Torba Yasa kapsamında 1 Ekim 2014’te başlatılan prim borçları yapılandırma süresi, işveren ve sigortalı borçları için 2 Şubat Pazartesi günü, Genel sağlık Sigortası (GSS) borçları için ise 30 Nisan’da sona erecek.

Yapılandırma kapsamında SGK’ya 2 milyon 42 bin 122 başvuruda bulunulurken, 33 milyar 369 milyon 190 bin 304 lira 12 kuruş borç, ödeme planına bağlandı.

Bu sayede 3 milyar 719 milyon 891 bin 961 lira 90 kuruş tutarında tahsilat gerçekleştirildi. Rakamın, yapılandırmanın son günü olan 2 Şubat’a kadar artacağı tahmin ediliyor.

Bakanlar Kurulu kararı uyarınca 1 ay uzatılan yapılandırma müracaatları kapsamında, ilk taksit ödeme süresi ise 2 Mart’ta sona erecek. Başvuru yapamayan vatandaşların bu tarihleri kaçırmamaları için Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor.
Çankırı Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hicran Çakmakci 1 Ekim 2014 tarihinde başlayan Sosyal Güvenlik Prim borçlarının yapılandırmasıyla ilgili basın açıklamasında bulundu.
Basma yaptığı açıklamada İl Müdürü Hicran Çakmakci, “10/9/2014 tarihli ve 6552 sayılı Kanunun 81 inci maddesiyle 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 60’ıncı maddede yer alan başvuru süresi ile ilk taksit ödeme süresi Genel Sağlık Sigortası prim borçları hariç olmak üzere diğer borçlar için aynı maddede belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 1 ay uzatıldığını, Bu bağlamda, yapılandırma başvuru süresi 2/2/2015 tarihinde, ilk taksit ödeme süresinin ise 2/3/2015 tarihinde sona ereceğini” kaydetti.
Sosyal Güvenlik Prim borcu olan tüm vatandaşların Çankırı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Çerkeş Sosyal Güvenlik Merkezine başvurabileceklerini hatırlatan Çakmakci, şunları söyledi:
Yine, Genel Sağlık Sigortası prim borçları bulunanların 31/3/2015 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gelir tespiti yaptırarak 30/4/2015 tarihine kadar Kuruma başvura da bulunmaları gerekmekte. Diğer taraftan, 2/2/2015 tarihine kadar yapılandırma müracaatı yapan emekliliğe hak kazanmış sigortalıların prim borçlarıyla ilgili olarak, öncelikle Kurumdan alacakları prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Türkiye Halk Bankası şubelerine başvurarak 36 aya kadar vade seçenekleri ve 0,97 faiz oranıyla kredi başvurusunda bulunabilecekler. Kullandırılan kredi nedeniyle sigortalılarımızdan hiçbir ad altında dosya masrafı alınmayacak.”
Çakmakci, ayrıca, Sosyal Güvenlik Prim borçlarını öğrenmek isteyen vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Merkezlerine veya https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf adresine başvurarak öğrenebileceklerini belirtti
sgk (3)