Dunlop

POMEM’de yeni dönem başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Polis Meslek Eğitim Merkez Müdürlüğünün 10. dönem Eğitim Öğretim dönemi açılış programı POMEM toplantı salonunda yapıldı.

10. Eğitim Öğretim dönemi açılış programına Vali Şemsettin Uzun, kurum ve kuruluş temsilcileri ile yeni dönem öğrenciler katıldı.

Atatürk ve şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal marşımızın ardından Çankırı POMEM Müdür Vekili Polis Başmüfettişi 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sami Korkmaz yaptığı açılış konuşmasında, ” Çankırı POMEM bu güne kadar 2 bin 112 öğrenciyi mezun etmiştir. 10. eğitim öğretim dönemine de 247 öğrenci ile başlamış bulunmaktayız. Türkiye’de kamu yönetimi adına farklı bir değişiklikler oldu. Bu durum emniyet teşkilatlarında da kendini göstermeye başladı. 2000’li yılların başından itibaren de teşkilatlarımızda önemli değişiklikler başladı. Suçlar meydana geldikten sonra suçu aydınlatma yerine suçun nedenlerini ortaya çıkarma yönünde stratejiler gelişmeye başladı. Projeli çalışmaya başladık. Bunun yansımalarını toplum destekli olmak üzere birçok birimlerimizde gördük. Teşkilatlarımızın temel çalışma anlayışı güvenlik şu anda tüm suçlar biliniyor ve yansıyor. Polis teşkilatının ilk kuruluşunda sadece okuma yazma bilenleri polis yapıyorlardı. 1907 yılında Selanik’te bir polis mektebi açılıyor. Bu zamanla çeşitli vilayetlere yayılıyor ve günümüzdeki sistem ortaya çıkıyor. Öğrencilerimize mesleki ve teknik eğitim veriyoruz. Burada tüm aşamaları uygulamak çok önemli. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Öğrenci arkadaşlarımıza mesleğimize önem vermelerini söylüyorum” dedi.

10. eğitim öğretim döneminde ilk dersini veren Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Sezgin öğrenciler hitaben yaptığı konuşmada, “Suç ve suçluyla mücadelenin tarihi çok eskilere dayanıyor. Bunun ilk kapısı kolluk birimleri polis ve jandarmadır. Polislik yetkilerini sade bir vatandaş gözüyle düşündüğünüzde çok önemi var. Polise verilen yetkiler basit bir şey değil. Bu sorumluluğunu verdiğiniz kişinin sınırlarını da çizmek lazım.

Adli yönden evraklarda başlayan sorunlar için bu ders için evrak konusunu seçtim. Evrakta delil toplama konusu ve deliller çok önemlidir. Elinizde ne kadar delil çok olursa daha yönlü çalışırsınız. Biz de yapı mahkûmun lehine ve aleyhine delil toplamaktır. Fail konuşsa da susma hakkı da var. Delik toplamada Avrupa standartlarında bunun hesabını veriyoruz. Olay yeri inceleme olay yerinde delil toplama sıkıntısı yaşanmıyor. Olay yeri inceleme bulunmayan yerlerde bu sıkıntı çok yaşanıyor. Olay sırasında olay yeri inceleme polisi olmasa da her polisin hangi olayda ne nedir ne değildir öğrenmesi gerekir. Bunda da her birimin delili ayrıdır. Bazı yerde delil ve çöp toplama birbirine karıştırılıyor. Olay yerinde ne kadar çok veriyi kaydederseniz, işiniz kolaylaşır. Bu çok ciddi delildir. Olay yerinde her şeyi delile geçin.  Kroki çizin, fotoğraf ve video görüntüsü alın. Siz bunun detaylarını derslerinizde göreceksiniz” açıklamasında bulundu.