Pilotlar haftaya karadan başladı

Çankırı’nın Bayramören ilçesinde devam eden Yamaç Paraşütü Dünya Kupası yarışlarının dünkü bölümü alanda hâkim olan rüzgâr nedeniyle yarına ertelendi.

Pilotlar, sabah saatlerinde konakladıkları Kurşunlu Termal Otel’den uçuş yapacakları Güney pistine gelerek hazırlıklarını tamamladılar. Uzmanlar tarafından uçuş alanıyla ilgili bilgi verdikten sonra Küresel Konumlama Sistemi (GPS) cihazlarına sporcuların verilerinin girildi.

Alanda hâkim olan şiddetli rüzgâr nedeniyle uçuşların dünkü bölümünün iptal edildiğini söyleyen Çankırı Yamaç Paraşütü ve Havacılık Kulübü Başkanı Tahsin Tekin, yaptığı açıklamada, yarışların Pazar günü başladığını hatırlattı.

Pazar günü yarışlara katılan 130 pilotun alandan havalandığını söyleyen Tekin, ”130 pilottan 80 kilometrelik gol noktasına 100 pilotumuz ulaştı. Bu oran yarışmanın ve pilotların kalitesini gösteriyor. Pazar gününü gayet güzel ve verimli geçirdik” dedi.

Olumsuz hava şartları nedeniyle yarışmaya Pazartesi günü ara verdiklerini ifade eden Tekin, ”Dün rüzgârın fazla sert olması ve havanın gök gürültülü yağışlı olması ihtimaline karşı pilotlarımızın emniyeti için uçuşları iptal ettik” ifadelerini kullandı.

Uçuşların iptal olması üzerine pilotların konakladıkları otele döndüğünü söyleyen Tekin, ”Dün pilotlarımıza Çankırı’nın güzel yerlerini tanıtma imkânı bulduk” diye konuştu.