Petek Hafta Sonu Veli Toplantılarına Katıldı

 

Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, İlker Tuncay İlköğretim Okulu’nda katıldığı veli toplantısının ardından gelen talepler üzerine 22 Ekim 2011 Cumartesi günü Org. İsmail Hakkı Karadayı İlköğretim Okulu’nda, 23 Ekim 2011 Pazar günü ise Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde de veli toplantılarına katıldı.

 

Her iki okulda da yoğun veli katılımının olduğu toplantılarda, velilere hitaben konuşmalar yapan Petek, toplantıya katılan velilerin çok büyük bir bölümünün anneler olması üzerine, “ Sevgili anneler, her zaman olduğu gibi yine sorumluğunuzu yerine getirerek toplantıya katıldığınız için sizlere teşekkür ederim. Toplantıya katılmayan babalara buradan bir kez daha sitemlerimi iletmek istiyorum.” dedi.

 

“Dünyanın en zor işi anne, baba olmaktır, bu zor görevin ağır sorumluğunu ne kadar taşıyabildiğimiz çok önemlidir” diyen Petek, “Babalık sadece çocuğa kalem, defter, elbise alıp harçlık vermek değildir. En başta nasıl bir çocuğumuz olsun istiyorsak öyle davranıp yaşamalıyız. Çünkü çocuklar rol model alarak hayatlarını şekillendirirler, onların en yakınındaki kişiler olarak da bizleri örnek alarak büyürler.”dedi.

 

“Bizler anne-baba olarak bazen kendimizden başka herkesin,özellikle çocuklarımızın mükemmel olmasını istiyoruz; ama kendimiz nedense mükemmel olmaya çalışmıyoruz. Çocuklarımızı başkaları ile kıyaslıyor ve en büyük hatalardan birini yapıyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Petek, “Yanlışlıklardan el alem ne der diye değil, dürüst insan olmanın gerekliliği olduğu için kaçınmalıyız. Evlerinizde mutlaka çocuklarınızla ortak faaliyet saatleriniz olsun: Kitap okuma, aile sohbeti saatleri gibi. Bu saatlerde mutlaka TV’yi kapatın; ayrıca aile bağlarında aşınmalara neden olan ve Türk kültür ve adetlerine uymayan TV programlarından kendimizi ve çocuklarımızı uzak tutmaya çalışalım, çocuklarımıza sorumluluk vererek onların özgüvenini artıralım” dedi.

 

Konuşmasının ardından Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek’e veliler eğitim ve okullarla ilgili sorular sordular.