Özel sektör ekonominin dinamosudur

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası (ÇATSO) İstişare Toplantısı Cumartesi günü yapıldı.

Şabanözü Rehabilitasyon Merkezinde gerçekleştirilen İstişare Toplantısına Vali Vahdettin Özcan, Şabanözü Kaymakamı Cuma Çotu, Orta Kaymakamı Zafer Yiğit, ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, KOSGEB Çankırı İl Müdürü Ahmet Özbekler, İŞKUR Müdürü Muzaffer Çamırcı, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür ile ÇATSO üyeleri katıldı.

Toplantıda ilk olarak bir konuşma yapan ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, oda üyelerinin sıkıntılarını ve taleplerini dinlemek ve çözüm üretmek amacıyla istişare toplantıları düzenleyeceklerini belirterek, “Bu istişare toplantılarımızın ilkini bugün burada Şabanözü ve Orta üyelerimize yönelik olarak yapıyoruz” dedi.

Toplantıya olan katılımın azlığından yakınan Çelikten, “Çankırı’da yaptığımız toplantılara katılım az oluyor diye, böyle toplantılarımızı ilçelerde gerçekleştirme kararı aldık. Ancak burada da katılım az oldu. Demek ki üyelerimizin sıkıntıları az” ifadelerini kullandı.

Özel sektörün yaptığı yatırımlardan gurur duyduklarını dile getiren Çelikten, özel sektörün, ekonominin dinamosu olduğunu kaydetti.

Çelikten son olarak, Gelir İdaresi Başkanlığının verilerine göre, Çankırı’da 2009-2013 yılları arasında vergi mükellefi sayısının 6 bin 591’den 9 bin 197’ye çıktığını söyleyerek, “Vergi mükellefi sayımız 4 yılda yüzde 40 arttı ve bu artışla Çankırı, Türkiye 1′.si oldu” dedi.

Çelikten’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Vahdettin Özcan ise, Çankırı’ya son yıllarda ciddi yatırımların yapıldığını ifade etti. Yakınkent OSB’ye Türk-Japon ortaklığıyla yapılan lastik fabrikasının eylül ayında inşaatının tamamlanacağını aktaran Özcan, fabrikanın ilk üretimini ise 2015 yılının temmuz ayında gerçekleştireceğini dile getirdi.

Vali Özcan, hem Yakınkent OSB, hem de Şabanözü OSB için doğalgaz başvurularında bulunduklarını söyleyen Özcan, “Sanayicilerimizin her zaman yanındayız” dedi. İl genelinde yapılan sanayi yatırımlarının önemine vurgu yapan Özcan, “Şabanözü OSB’de bulunan 11 fabrika bilfiil çalışıyor ve 3 bine yakın işçi de burada ekmek parası kazanıyor. Bu çok önemli bir şey. Ayrıca Çerkeş OSB’de de büyük atılımlar var. Aytaç’ta yoluna girdi ve orada da 400’e yakın kişi çalışıyor. Aynı şekilde Kurşunlu Seramik Fabrikasında da ilk ocaklar yandı, ikinci ocaklar da yakın bir zamanda yanacak. Bunlar hem ilimiz hem de ilçelerimiz için çok önemli gelişmeler” ifadelerini kullandı.

Vali Vahdettin Özcan’ın konuşmasının ardından Çankırı KOSGEB Müdürü Ahmet Özbekler, KOSGEB destekleri hakkında bir sunum yaptı.

Toplantı, dilek ve temenniler bölümünün ardından sona erdi.

ticaret odası (31)x