Otomobilsiz Kent Günü kutlandı

“16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası” çerçevesinde “Otomobilsiz Kent Günü”1999 yılından bu yana her yıl Avrupa ülkelerinin birçok şehrinde, 2002 yılından bu yana ise ülkemizde kamuoyunun duyarlılığının artırılması ve etkin katılımın sağlanması amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı.

Bu çerçevede, İlimizde; söz konusu 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftasının  Otomobilsiz Kent Günü ve Bisiklet Turu ile değerlendirilmesine karar verildi.

Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan’ın da katıldığı bisiklet turu Cumartesi günü saat: 11:00’de start aldı.

Bisiklet turu öncesi bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan “Dünyada özellikle son yıllarda sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesi, plansız şehirleşme, hızlı nüfus artışı ve sınırlı olan doğal kaynakların aşırı ve bilinçsizce tüketilmesi çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Çevre kirliliğinin sınır tanımaz özellikte olması da onu küresel bir sorun haline getirmiştir. Günümüzde küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tüm dünyada olumsuz etkilerinin hissedilmeye başlaması ile birlikte konunun önemi bir kat daha artmıştır. Böylelikle tüm ülkelerin bu soruna karşı ortak  önlemler alma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Bu çerçevede alınan önemli kararlardan biri olan 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası ve “Otomobilsiz Kent Günü” 1999 yılından itibaren Avrupa ülkelerinde, 2002 yılından bu yana ise ülkemizde kutlanmaya başlanmıştır. “Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Günü” kutlamaları çerçevesinde verilmek istenen mesajlar sadece bir gün değil, bir hafta değil, sürekli hatırlanmalı ve uygulanmalıdır. Bu bağlamda yaşadığımız alanlarda, egzoz kirliliği, gürültü kirliliği, su ve toprak kirliliği yapmamalıyız. Özel araçlardan ziyade toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz, yakın mesafelere yürüyerek veya bisiklet kullanarak gitmeliyiz.

Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirmek için yol boyu ağaçlandırmasına, orta refüj yeşillendirmesine, park ve bahçe düzenlenmelerine özen göstermeli, çimlendirme ve çiçeklendirme çalışmalarını sürekli yapmalıyız, bisiklet kullanımını özendirmeliyiz.

Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için yeşil alanları ve canlıları korumalıyız.” dedi.

“Egzoz kirliliği ve gürültü kirliliği yapmamalıyız” diyerek sözlerine devam eden Atılkan “Motorların parçalarını değiştirip kasıtlı gürültü kirliliği yapanlar var, kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok duyarlı olalım şikayet edelim.” dedi.