“Ortam sanal olsa da işlenen suç gerçektir”

bilişim (8)1-6 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanmakta olan 50. Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde “Bilişim suçları” konulu konferans gerçekleştirildi.

İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Çocuk Salonunda gerçekleştirilen konferansa İl Halk Kütüphane Müdürü Songül Kapusuz ve öğrenciler katıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Mehmet Noyat, internetin yaşamın her alanında olduğunu belirterek, “İnternetin yararları olduğu kadar, zararları da var. Doğru kullanıldığında internet müthiş bir hazine ama yanlış kullanıldığında ahlaki değerleri yok eden, aileleri parçalayan bir canavara dönüşüyor” dedi.

“Ortam sanal olsa da işlenen suç gerçektir” diyerek konferansına başlayan Noyat,  öğrencilere seslenerek, “Asla kişisel bilgilerinizi paylaşmayın” dedi.

İnternetin düzgün kullanılması durumunda çok büyük bir hazine olduğunu fakat yanlış kullanılması durumunda ise büyük bir canavara dönüştüğünü de aktaran Noyat, “Artık internetsiz bir hayat düşünülemez. Kimse artık sokaklarda yada AVM’lerde değil sanal alış veriş merkezlerinden işini görüyor. Peki bu alış veriş yaptığımız yerler ne kadar güvenli. On binlerce  alışveriş sitesi var. Bunlara karşı çok dikkatli olmalıyız.” dedi.

İnternetin en büyük zararlarından birinin bağımlılık olduğunu da aktaran Noyat özellikle ebeveynleri uyararak, “Mutlaka bir kriter ve zaman belirleyin. Çünkü eğer çocuğunuzu serbest bırakırsanız, okuldan eve geldiğinde hemen onun başına geçer ve saatlerce de orada kalır” dedi.

İnternet kullanımında Türkiye’nin 15. sırada yer aldığını da aktaran Noyat, “Twitter 11. sıradayız. Facebookta ise 6. sırada bulunuyoruz. Şuanda tam 32 milyondan fazla insanımızın facebook hesabı var. Yani internetin hayatımızdaki yeri o kadar fazla ki. Bu nedenle biz emniyet teşkilatı olarak sadece sokaklarda devriye atmıyoruz sanal devriyede atıyoruz. Kimse beni yakalayamaz demeyin, yapılan suçların bir cezası ve karşılığı var. Ortam sanal olsa da işlenen suç gerçektir” dedi.

İnternet ve bilişim suçları konusunda da bilgiler veren Noyat, “Tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları asla açmayın. Bunların çoğu virüslüdür ve bilgisayarınıza zarar verebilir, hatta bilgisayarınızdaki bilgilere bile erişebilirler. İstediğiniz kadar bilgisayarınızda virüs programı olsun. Sonsuz güvenlik diye bir şey yoktur” dedi.

Telefonla dolandırıcılık olaylarına da değinen Noyat, “Bir çok kişi polise ismini bile vermek istemezken, telefon ve sanal ortamlarda her türlü kişisel ve özel bilgilerini rahatlıkla verebiliyor. Bu son derece tehlikeli. Telefonunuza gelen şunu kazandınız bunu kazandınız mesajlarına da asla kanmayın. Unutmayın kimse kimseye bedava bir şey vermez. Ve en önemlisi hiç bir kamu görevlisi sizi arayarak bir şey istemez, talepte bulunamaz. Bu nedenle kendisini polis, savcı ve hakim olarak tanıtan ve sizlerden bir şey talep edenlere itibar etmeyiniz.  Ben asla mağdur olmam da demeyin. Bir kişi üzerine tam 28 bin hat açılmış bu ülkede. Bu suçun kesinlikle bir kitlesi yoktur. 7 sinden 77 sine herkes mağdur olabilir” dedi.

Noyat konferansının sonunda ise bankalarda işlem yaparken mutlaka kart sokulan yerin kontrol edilmesi gerektiğini ve şifre yazılırken de bir elinizle gizleme yapılması gerektiğini vurguladı.