Dunlop
featured

Organik kavun tezgahlarda

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de ilk defa ilimizde uygulanan Organik Kavun Tarımı Projesi kapsamında düzenlenen “Tarla Günü” etkinliği 4 Eylül 2014 Perşembe günü Hasakça Köyü’nde gerçekleştirildi.
Düzenlenen programa Vali Vahdettin Özcan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Metin Karaoğlanoğlu, İl Müdürleri, STK temsilcileri ve Hasakça Köyü çiftçileri katıldı.
Bütçesi 2012 yılı için 76 bin 920 TL, 2013 yılı için 25 bin 400 TL, 2014 yılı için 85 bin 700 TL olmak üzere toplam 188 bin TL olan proje çerçevesinde Hasakça Köyünde 15 işletmede 205 dekar alanda organik kavun üretim faaliyeti gerçekleştirildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır, köyde düzenlenen tarla gününde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de ilk kez organik kavunların hasadının başladığını söyledi.
“Organik üretim, insan sağlığına zararı olmayan bir model” diyen Çakır, bugünden itibaren organik kavunların tezgahlardaki yerini alacağını anlattı.
Çakır, Türkiye’de tek olduklarına dikkati çekerek, “Türkiye’de bizden başka organik kavun üreten başka il yok. İnsanlarımıza sağlıklı ürünler tüketmesini tavsiye ediyoruz” ifadesini kullandı.
“El birliği içerisinde çalışarak, Çankırı kavununun hak ettiği yere gelmesini sağlamalıyız” diyen Çakır, “Uygulamakta olduğumuz proje ile hedefimiz; gelir seviyesi düşük olan çiftçi ailelerinin gelir seviyesini yükseltmek, köydeki genç nüfusa iş alanı sağlamak ve köyden göçü önlemektir. Ülkemizde düşük seviyelerde olan organik kavun üretimini arttırmak ve katma değer sağlamaktır.”
2013 yılında Merkez Alaçat Köyü’nde 58 işletmede 80 dekar alanda Organik Bağcılık Projesi uygulandığını ve önümüzdeki yıl organik üzümlerimizin piyasaya arz edileceğini de belirten Çakır, 2014 yılında Bakanlığa Bayramören İlçemizde Organik Hayvancılık Projesi, Ilgaz İlçemizde Organik Arıcılık Projesi, Eldivan İlçemizde Organik Kiraz Yetiştiriciliği Projesi ve Merkez İlçemizde Organik Çilek Yetiştiriciliği Projesi olmak üzere 4 adet proje sunulduğunu belirterek tarım camiasına sağladığı desteklerden dolayı başta Vali Vahdettin Özcan olmak üzere Organik Üretim ve Sertifikasyon Kuruluşuna ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.
Hasakça köyü muhtarı Kazım Türk de bölgede 3 yıldır organik kavun projesinin devam ettiğini anımsatarak, “İlk iki yıl geçiş ürünleri üretildi. Bu yıl ilk kez organik kavunlarımız tam anlamıyla çıktı” şeklinde konuştu.
Ekim alanlarını genişletmek istediklerini aktaran Türk,”Bu yıl verim gayet iyi. Ekim alanlarını genişletmek istiyoruz. Kavunlarımızın lezzeti de çok iyi. Sağlıklı ürünler üretiyoruz, insanları organik kavun tüketmeye davet ediyoruz” diye konuştu.
Daha sonra Anka Global ve Kontrol Sertifikasyon Kuruluşu tarafından hazırlanan Organik Kavun Yetiştiriciliği Sertifikaları Hasakça Çiftçilerine Vali Özcan tarafından teslim edildi.