Onlar Umudun Yıldızları

Çankırı’da suça sürüklenmiş veya risk altında bulunan kız çocuklarına yönelik açılan kuaförlük ve cilt bakımı kurslarına katılan kursiyerler sertifikalarını bugün Vali Vahdettin Özcan’ın da katıldığı sertifika töreninde aldılar.

 

İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı tarafından imzalanarak Emniyet Genel Müdürlüğü, İŞKUR Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği işbirliği ile çocukların mutlu geleceği için umut yıldızı projesi kapsamında Çankırı’da 11 kız çocuğuna bayan kuaförlüğü ve cilt bakımı kursu açılmıştı. Açılan kursu tamamlayan 7 öğrenci dün sertifikalarını aldılar.

Polisevi’nde gerçekleştirilen Sertifika törenin açılış konuşmasını yapan İŞKUR Çankırı İl Müdürü Muzaffer Çamırcı, 2010 yılında yapılan proje ile 11 kız çocuğuna kuaförlük kursu verildiğini ve günlük 15 TL.’de harçlık ödendiğini aktardı.

 

Proje ve çalışma hakkında bilgi veren Çankırı Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, özellikle Çocuk Şube eski Müdürü Neşe Korkmaz’a çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, “Geleceğimizin garantisi olan çocuklarımızın her türlü olumsuz şartlardan korunması amacıyla, ülkemizde suça sürüklenmiş, sokağı yurt edinmiş, uyuşturucu madde bağımlısı veya benzeri olumsuz şartlarla karşı karşıya olan risk altındaki çocukların, topluma sağlıklı bireyler olarak kazandırılması için İlimizde “Çocukların Mutlu Geleceği İçin Umut Yıldızı Projesi” adı altında 09 Mart 2010 ve 09 Temmuz 2010 tarihleri arasında Endüstri Meslek Lisesinde Motor ve Mobilya alanlarında 25 çocuğa kurs düzenlenmiş, kurs bitimi sertifikayı almaya hak kazanan 10 kursiyere sertifikaları verildi.

 

İlimizde 2011 yılı içerisinde “Çocukların Mutlu Geleceği İçin Umut Yıldızı Projesi” kapsamında 16-18 yaş aralığında risk altında bulunan 11 kız çocuğu tespit edilmiş, İl Emniyet Müdürü, çocuk Şube Müdürü, Türkiye İş Kurumu İl Müdürü’nün katılımı ile tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde 11 kız çocuğuna “Bayan Kuaförlüğü ve Cilt Bakımım” alanında kurs açılmasına karar verilmiş ve 21 Mart 2011 tarihinde kurslar başlamıştır. 2 kızımız daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı kurslara devam etmemiş, 2 çocuğumuz da tayinler nedeniyle başka illere gitmiştir. Bugün 7 çocuğumuza sertifika vereceğiz. Kursa devam eden kursiyerlerimize kuaförlük kursu yanında ebru kursu da verildi” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi. Vali Özcan, yapılan çalışma nedeniyle emeği geçenlere teşekkür etti.