Öner: “Ormanı korumak, kurmaktan daha zordur”

Orman Haftası etkinlikleri kapsamında dün, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından “Yaşam Kaynağımız Ormanlar” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Silvikültür Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nuri Öner, “Orman yangınlarının en büyük nedeni insan” diyerek, “Yıllarca emek verdiğimiz ormanlarımız, bir dikkatsizlik sonucu yok olup gidiyor.

Bunun önüne geçebilmek için insanlarımızı bilinçlendirmeliyiz. Çünkü ormanı korumak, kurmaktan daha zordur” ifadelerini kullandı.

Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Çankırı Orman İşletme Müdürü Sami Yılmaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Silvikültür Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nuri Öner, müdürlük personeli, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta bir konuşma yapan ÇKÜ Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Silvikültür Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nuri Öner, ağaçlandırma yapmanın öneminden bahsederek, “İnsanlara ağaç ve orman sevgisini aşılamamız lazım” dedi.

Orman yangınlarının nedenlerine değinen Öner, “Dikkatsizlik, kasıt, kaza ve yıldırım, orman yangınlarının nedenleri arasındadır. Yani orman yangınlarının en büyük nedeni insandır. Yıllarca emek verdiğimiz ormanlarımız, bir dikkatsizlik sonucu yok olup gidiyor.

Bunun önüne geçebilmek için insanlarımızı bilinçlendirmeliyiz. Çünkü, ormanı korumak, kurmaktan daha zordur” ifadelerini kullandı.

Ormanların yok olmasıyla doğanın dengesinin de bozulduğunu aktaran Öner, “Orman yangınlarıyla tabiatın bütün dengesi alt üst oluyor ve ekolojik sistem bozuluyor. Ayrıca, ormanların yok olmasıyla soluduğumuz hava, su kaynaklarımız, turizm ekonomimiz ve hastalıklarımızın çaresi de yok oluyor. Çünkü ormanlarımızdaki bitkiler, kullandığımız ilaçların hammaddelerini barındırıyor. Kısacası ormanlarımızın yok olmasıyla hayat kaynaklarımız yok oluyor” şeklinde konuştu.

ÇKÜ Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Silvikültür Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nuri Öner, herkesin doğayı koruması gerektiğine vurgu yaparak, “Doğayı korumak hepimizin ortak görevidir. Toplumumuzun tümünde doğa bilincini oluşturmalıyız” dedi.