Öğrenciler okulda değil, dağda bir araya geldi.

Çankırı Valiliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yetenekli öğrencilerin kayak yapabilmeleri için başlatılan proje hız kesmeden devam ediyor.

Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğünce başarılı ve yetenekli öğrencileri ödüllendirmek amacıyla öğrencilere yönelik kayak eğitim projesi gerçekleştiriliyor. Okullar tarafından belirlenen başarılı öğrenciler, proje kapsamında Yıldıztepe Kayak Merkezi’nde tatil keyfi sürüyor.  Kayak merkezine ulaşım ve tatil giderleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılanıyor.

Projeyi yerinde inceleyen Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, 23 Ocak’ta başlayan projenin 2 Mart’a kadar süreceğini kaydetti. Proje amacının öğrencileri ödüllendirmek ve sporu sevdirmek olduğunu belirten Petek, ‘Şu ana kadar 180 öğrencimizi buraya getirdik. Bu sayının 540’a ulaşacağını tahmin ediyorum. Bu sayede hem başarılı öğrencilerimizi ödüllendirmiş, hem de spor yapmalarını sağlamış oluyoruz’ dedi.

Kısa bir süre öğrencilere verilen kayak eğitimine de katılan Petek, öğrencilerin dönem boyunca yoğun bir şekilde ders çalıştıklarını, yarıyıl tatilini fırsat bilerek böyle bir imkân oluşturduklarını ifade etti.

Gazetecilerden gelen soruları da yanıtlayan Petek, dün yapılan 17 bin öğretmen atamasından Çankırı’ya atama yapılmadığını söyledi. Bir sonraki atama için çeşitli çalışmalar yaptıklarını aktaran Petek, ‘Çankırı’ya şimdilik öğretmen ataması yapılmadı, inşallah bir sonraki atamada Çankırı’ya öğretmen ataması yapılacağını düşünüyorum’ dedi.

Öğrencilere kayak eğitimi veren Sabri Böcek ise “Yıldıztepe Türkiye’nin, 1500 metredeki ilk telesiyejli kayak merkezi. Buradaki kar kalitesi gerçekten çok güzel.1650 metretelesiyej hattımız var. 5 km’lik basit diye tabir ettiğimiz yeşil kayak pistimiz mevcut. Geçtiğimiz günlerde buraya 680 kw’lık jeneratör monte edildi. Bu sayede sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum.1200 litreyakıtı ile 8 saati geçkin süre kesintisiz çalışıyor. Şimdi bir tanede kayak motoru geldi. Şu an kaymakamlıkta. Önümüzdeki günlerde buraya getireceğiz. Bu kayak motoru yataklı, sıkıntı durumlarında bunu kullanacağız” dedi.

Öte yandan Yıldıztepe Kayak Tesisi’nde bulunan Baby-Lift’in yaşanan teknik sorunlar nedeniyle çalışmadığı gözlendi. 2 gündür arızalı olduğu bildirilen, Baby-Lift’in halatının koptuğu öğrenildi.

Arızalı Baby-Lift’e aldırış etmeden, aldıkları kısa süreli kayak eğitiminden sonra uygulamaya geçen minik öğrenciler, zaman zaman ufak kazalar atlatsalar da, mutlulukları dikkatlerden kaçmadı.