Öğrenciler İstiklal Marşı’nı En Güzel Okumak İçin Yarıştı.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı’nca 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 92. yıldönümü münasebetiyle bu yıl 2.’ sinin düzenlendiği “İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması” 13 Mart 2013 Çarşamba günü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirildi.

Programa Vali Vahdettin Özcan ve Eşi Leyla Özcan, Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan ve Eşi Nahide Atılkan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Şehit ve Gazi Aileleri Yardım ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, Kurum Müdürleri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Bölükbaşı konuşmasında, “Amacımız geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin burada yarıştırmaktan ziyade Türk milletinin bir ferdi olarak milleti, bayrağı, bağımsızlığı ve bütün mukaddesatının bilincinde ve şuurunda olmasına katkıda bulunmaktır. Bu amaçla İstiklal Marşımızın yazıldığı yer, ilk okunduğu 1. Ve 2. Meclis başta olmak üzere Anıt Kabir ve kurtuluş müzesini içine alan yarışmaya katılan bütün öğrencilerimizin hafızalarında sürekli kalması amacıyla bir Ankara gezisi düzenledik” dedi. Yapılan açılış konuşmasının ardından  yarışmaya geçildi.

İlkokul, ortaokul ve liseden olmak üzere toplam 3 kategoriden 4’er öğrencinin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada 12 öğrenci de İstiklal Marşı’nı en iyi okumaya çalışarak salondaki izleyicilerden büyük alkış aldılar. Ayrıca programda geçen yılın birincileri tarafından da şiirler okundu.

Öğretmenlerden oluşan Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda ilkokul kategorisinde birinciliği Güneş İlköğretim Okulu’ndan Ebrar Azra Aydos, ortaokul kategorisinde birinciliği Karatekin İlköğretim Okulu’ndan Rümeysa Cambaz, lise kategorisinde ise birinciliği kazanan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Elçin Uğur adlı öğrenciler ödüllerini Vali Özcan tarafından,

İlkokul kategorisinde ikinciliği Adnan Menderes İlköğretim Okulu’ndan Büşra Karadaş, ortaokul kategorisinde ikinciliği Adnan Menderes İlköğretim Okulu’ndan Sena Gümüş ve İsmet İnönü İlköğretim Okulu’ndan Seher Hararcı, lise kategorisinde ise ikinciliği kazanan Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nden Hatice Horasan adlı öğrenciler ödüllerini Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan tarafından,

İlkokul kategorisinde üçüncülüğü Karatekin İlköğretim Okulu’ndan Ferhat Aktürk ve Mehmetçik İlköğretim Okulu’ndan Ayşe Ersoy, ortaokul kategorisinde üçüncülüğü Mehmetçik İlköğretim Okulu’ndan Yasin Cebeci, lise kategorisinde ise üçüncülüğü kazanan Ticaret Meslek Lisesi’nden Ayşenur Yayılkan adlı öğrenciler ödüllerini İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız tarafından aldı.

Mansiyon Ödülü Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Sümeyye Aylı’ya Orman İşletmesi Müdürü Sami Yılmaz tarafından verilirken ayrıca yarışmada jüri üyelerine de Şehit ve Gazi Aileleri Yardım ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke tarafından belgeleri takdim edildi.

Program tüm yarışmacılar, aileleri ve jüri üyeleri tarafından çektirilen fotoğraf ile son buldu.

Türkav Çankırı il Başkanlığı tarafından tüm yarışmacılar yarışma öncesi motive edilmek amacıyla istiklal marşının yazıldığı yer olan Tacettin Dergahı, ilk defa okunduğu 1. Meclis ve 2. Meclis ile Anıtkabir’i 9 Mart 2013 Cumartesi günü gezmişlerdi.