Obeziteye savaş açıldı. Hedef: Sağlıklı spor

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü arasında “Hayatımı seviyorum sporla yaşıyorum” protokolü imzalandı. Çankırı Valiliği’nde yapılan protokolle artık daha sağlıklı spor yapılacak. Yapılacak çalışma hakkında bilgi veren Vali Vahdettin Özcan, “Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yürütümünde İl Sağlık Müdürlüğü’nün proje ortağı olduğu, vatandaşlarımızın; daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmelerini sağlamak amacıyla, “Hayatımı Seviyorum Sporla Yaşıyorum” projesine bugün itibariyle start veriyoruz.
“Hayatımı Seviyorum Sporla Yaşıyorum” herkes için spor projesidir. Toplumun her kesiminin kadın-erkek ve sosyal statü ayrımı yapmaksızın bilinçli, sağlıklı, düzenli ve sürekli spor yapması hedeflenmektedir.
Projede Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü; faaliyetler için tesislerin hazır bulundurulması, malzeme temini, her türlü kayıtların tutulması, katılacak vatandaşlarımızın ne tür egzersiz yapması gerektiği konusunda analiz ve değerlendirmeleri yaparak ilgiliye bilgi verilmesinden sorumludur.
İl Sağlık Müdürlüğü; faaliyetlere katılan vatandaşlarımız için her ay tesislere sağlık ekibi göndererek tansiyon ölçümü, kan değerlerinin kontrolü, beden kitle indeksi ölçümü [kg/(boy)²] yapılarak görevlendirilecek diyetisyen kontrolünde kişilerin yapması gereken programının belirlenmesi, GHSİM ne bilgi verilmesi ve proje tanıtım faaliyetlerinden sorumludur.
Haftanın 6 günü sabah ve akşam saatlerinde antrenör nezaretinde spor yapılacaktır. Malzemeler vücut analiz cihazı ve tanıtım giderleri için 25 bin TL’ lik bütçe ayrılmıştır.(Malzeme alımı 10 bin TL, Vücut analiz cihazı 10 bin TL, Tanıtım gideri-Afiş/ Broşür 5 bin TL )
Bir kişi haftada en az üç gün, günde bir kez olmak üzere spor yapacaktır. Spor/Egzersizlere katılacak vatandaşlarımız uygun oldukları zaman dilimini kendileri belirleyeceklerdir. Proje ilk etapta bir yıl olarak düşünülmektedir. Ancak bizim hazırlıklarımız ve hedefimiz sürekli olması yönündedir.
Proje ile daha fazla kişinin sporun içinde yer alması, yanlış yapılan egzersiz/ Spor ile beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, sporun kaliteli yaşamın bir parçası olduğu, anne ve babalar başta olmak üzere tüm aile bireylerine spor bilincinin aşılanması, çağımızın hastalığı haline gelen şişmanlık/obezite ile mücadelede başarılı olmak hedeflenmektedir.
GHSİM, herkes spor yapabilsin diye tüm tesislerini vatandaşlarımızın hizmetine sunmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü’müzde obezite ile mücadele için yoğun bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri yapmaktadır. Türkiye’de İlk kez GHSİM ile İl Sağlık Müdürlüğü ortak bir proje ile bir bütünün iki parçası olan bu hizmetlerini birleştirerek daha dinamik, sonuç alınabilir bir hale dönüştürdüler.
Önümüzdeki günler içinde GHSİM Seyfettin Turan, bağlı olduğu Bakanlığı’nın yapacağı toplantıda tüm İl müdürlerine bizim projemizle ilgili sunum yapacaktır” dedi.
Yapılacak çalışma ile daha sağlıklı ve teoriye dayalı spor yapılacağını aktaran Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyfettin Turan ve Sağlık İl Müdürlüğü Dr. Mehmet Karakoç, “Ezbere çalışma yapılmayacak ve kişiye özel antrenman yapılacak. Başvuran tam vatandaşlarımız önce sağlık kontrolünden geçirilecek ve ona göre bir çalışma yapılacak. Ayrıca vatandaşlarımız rutin olarak da takip edilecek” dediler.