Dunlop
featured

“O gönüllerin insanı”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yunus (17)Söylemleriyle hala günümüze ışık tutan iman aşkı, sevgi, saygı, dostluk, hoşgörü deyince akla gelen sayılı isimlerden olan Yunus Emre çeşitli etkinliklerle anılıyor.  Yunus Emre Haftası etkinlikleri çerçevesinde Çankırı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi ile Çankırı İmam Hatip Ortaokulu İşbirliğinde gerçekleştirilen program dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde yapıldı.

100.Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Gürhan Yıldız, Müftü Arslan Türk, Çankırı İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Çankırı İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerinden Mehmet Akif Demirelli, Yunus Emre’nin hayatı ve felsefesi hakkında bilgiler verdi.

“Yaşadığı çağ Anadolu Selçuklularının sonu ile Osman Gazi devirlerini içine almaktadır” diyerek sözlerine başlayan Demirelli, “Bu dönem yıkılışla duruluşun bir arada yaşandığı bir dönemdir. Yunus Emre böyle bir çağın yıkılışını dirilişe yönlendiren, manaya dayanarak çöküşü büyük bir uygarlığa dönüştürenlerin arasında hizmet eden mutasavvıf bir şair, bir gönül eri, bu topraklarda inşa edilen Türk-İslam medeniyetinin kurucularından biridir” dedi.

Yunus Emre’nin her çağda insanlar üzerinde etkili olduğunu da aktaran Demirelli, “Onun şiirlerinin ya bir ayet ya bir hadis-i şerifin meali ya da onların yorumu olarak insanlara bir yaşam şekli sunmasıdır. Yunus bize öyle sözler söylemiştir ki her çağda yol gösterici her devirde anlaşılırdı. Bu da ona ve şiirlerine başka kimsede olmayan bir değer katmıştır. Onda şairlik ve dervişlik bir aradadır. Fikir ile kalp, akıl ile gönül ahenk içerisindedir. Nefsi olgunlaştırmak yolunda verilen savaş dünyanın bütün savaşlarından daha zordur. Yunus nefsi ile yapmış olduğu kişisel savaşı kazanmış, sıra toplumsal savaşı kazanmaya gelmiştir. Yunus da bu savaşı kazanmak için başkalarının sızısını içinde duymuştur. Böylece sadece Anadolu’da değil tüm dünyada sevgi insanı olarak tanınmıştır. Onda görülen bu insan sevgisi tamamıyla İslam dinin esaslarına ve Türk milletinin değer hükümlerine dayanmaktadır” dedi

Demirelli’nin konuşmasının ardından Çankırı İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Recep Coşar, Ferhan Feyza Sandalı ve Rümeysa Gür, şiirlerini okudular. Programda daha sonra İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Oratoryo, Gençlik Merkezi Tiyatro Grubu ise Yunus Emre konulu bir tiyatro gösterisi düzenlendi.

Etkinlik, Çankırı İmam Hatip Ortaokulu İlahi Korosunun seslendirdiği ilahilerle sona erdi.

yunus (22)