Nevruz Ateşi Çankırı’da Yandı

Çankırı Belediyesi’nin TÜRKSOY ( Uluslararası Türk Teşkilatı) işbirliğinde hazırladığı Nevruz Şenlikleri, farklı ülkelerden gelen konuk sanatçıların katılımı ile kutlandı.

“Yeni gün” anlamına gelen ve baharın gelişini müjdeleyen Nevruz kutlamaları için Türkiye’ye gelen 21 ülkeden Azerbaycan, Kırgızistan, Tataristan ve Tacikistan Nevruz ateşini bu kez Çankırı’da yaktı.

Vatandaşların da katılımı ile Atatürk Kültür Merkezinde coşku ile kutlanan programa; Vali Vahdettin Özcan ve eşi Leyla Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Ak Parti İl Başkanı Salim Çivitçioğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Musa Çağlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bazı kamu kurum ve kuruluşların müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Türk Cumhuriyetlerinden gelen dans ve müzik gruplarının katılımı ile gerçekleşen Nevruz Kutlamaları, renkli etkinliklerle kutlandı. Çankırı Belediyesi’nin son iki yıldır uluslararası katılımla gerçekleştirdiği Nevruz kutlamalarına katılan vatandaşlar, farklı gösterilerle eğlenme fırsatı buldu. Program sonunda bir konuşma yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç “ Farklı ülkelerden gelerek bizimle Nevruz’u kutlayan sanatçılarımız, gösterileriyle bize farklı bir gece yaşattı. Kardeşlik bağlarımızı bu etkinliklerle daha da pekiştiriyoruz. TÜRKSOY ile birlikte bu tarz kültürel etkinliklerimiz devam edecek.” diyerek tüm katılımcılara da teşekkür etti.

Vali Vahdettin Özcan’da nevruz kutlamalarının Çankırı’da renkli etkinliklerle kutlandığını belirterek TÜRKSOY’un Azerbaycan temsilcisi Elçin Gaffarlı’ya plaket verdi.

Çankırılıların kendilerini geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çok sıcak karşıladığını belirten Elçin Gaffarlı ise programın yapılmasına öncülük eden Belediye Başkanı İrfan Dinç’e TÜRKSOY yönetimi adına plaket sundu. Program, protokolün sanatçılara çiçek takdimi ile sona erdi.