Neşe Dilekçioğlu, “Asıl hedefim memleketime hizmet etmekti”

TRT’nin ünlü ses Sanatçısı Neşe Dilekçioğlu, sanat yaşamındaki asıl hedefinin memleketi Çankırı’ya hizmet etmek olduğunu belirtti.

Sanat hayatına ilk olarak ders hocasının tavsiyesi üzerine 1981 yılında başladığını söyleyen Dilekçioğlu, 3 yıllık stajyerlik eğitiminin ardından ses sanatçısı olarak TRT kadrosuna geçtiğini belirtti. TRT’nin usta sanatçılarından nota, solfej ve repertuar dersleri aldığını gazetemize anlatan Dilekçioğlu, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konserler verdiğini, türkülerini derleyerek TRT repertuarına kattığını ifade etti.

Sanatta 30 yılını tamamladıktan sonra emekliliğe ayrıldığını ifade eden Dilekçioğlu, bir sanatçının öncelikli misyonunun memleketini tanıtmak olduğunu belirterek, ” Benim sanat yaşamımdaki asıl hedefim memleketim Çankırı’ya hizmet etmekti. Bu hedefle çıktığım yolda 30 yılı aşkın süredir elimden gelen neyse yaptım ve yapmaya da devam edeceğim. Herkesin memleketi kendisi için özeldir, ama Çankırı’nın gerçekten farklı yönleri var. Mesela türküleri nerede olursa olsun, çok fazla ilgi görüyor. Çankırı türkülerinin o ritmik havası Türkçeyi bilmeyenlerin bile kanını kaynatıyor” dedi.

Çankırı tanıtımının yalnızca Yaren Kültürü üzerinden yapılmaması gerektiğini söyleyen Dilekçioğlu, Çankırı’nın doğal güzelliklerinin yanında, tarihi mekanları ve ekonomik değerlerinin de oldukça önemli olduğunu aktardı.

Sanat yaşamını bir televizyon programı ile noktalamak istediğini belirten Dilekçioğlu, “Bu kadar sene türkülerle haşır neşir olmuş bir sanatçı, gönül dağarcığında türküleri toparlamış bir insan olarak, bundan sonra da türkülerden kopamam diye düşünüyorum. Bu anlamda da bir televizyon programı hazırlayıp, orada da hem sevenlerimin, hem de hemşerilerimin isteklerini yerine getirmeyi planlıyorum. Yani bir istek programı olsun, sevenlerin benden istesin, ben onların isteklerini yerine getireyim” ifadelerini kullandı.

Çankırılıların tüm etkinliklerine katılmaya gayret ettiğini belirten Dilekçioğlu, ” Ben yıllarca Çankırı denildiğinde, ekonomik boyutunu bir kenara bırakarak, içimdeki sevda ile Çankırı’nın patika yollarında yürüdüm. Çankırı sevdası içine sinmiş, nefesi Çankırı kokan bir sanatçı olarak üzerime düşen vazifeleri çok iyi biliyorum. O yüzden büyük bir zevk ile Çankırılılar neredeyse, orada olmaya çaba gösteriyorum” diye konuştu.

Sanatçıları ‘kültür elçileri’ olarak tanımlayan Dilekçioğlu, “Bir siyasetçi hizmet için nasıl çaba sarf ediyorsa, sanatçıların hedefi de bunun gibi insan odaklı olmalıdır. Biz kültürümüzü farklı yörelere tanıtıyor, kültür elçiliği yapıyoruz. Ben Çankırı Türkülerini ön plana koyuyor, Çankırı için uğraşıyorum, fakat sesimi herkes duyuyor. Sadece tek bir kitleye hitap etmiyorum. Bu yüzden Anadolu’da bir türkü okununca, Van’dan da insanlar dinler, Ege’den de dinler. Dolayısıyla kültür faktörü her bölgede etkilidir” şeklinde konuştu.

Sanatın yaşayabilmesi için sanatçılara gereken desteğin verilmesi gerektiğini söyleyen Dilekçioğlu, TRT’nin kendisi için hayatı boyunca gurur vesilesi olduğunu söyleyerek sözlerini noktaladı.

 

 

Yazarlarımız Hakkında