Modern Hububat Depolama Tesisleri’nin temeli atıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Çankırı Modern Hububat Depolama Tesisleri’nin temelini, Diyarbakır’dan video konferans yoluyla katılarak attı.

Çankırı’da Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yaptırılan 30 bin ton kapasiteli Modern Hububat Depolama Tesisi’nin temel atma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, TMO’nun 300 bin ton kapasiteli depolarının temel atma töreni için bulunduğu Diyarbakır’ın Bismil ilçesinden video konferans yoluyla bağlandı.

Eker, yaptığı konuşmada, yurdun 6 ayrı noktasında modern hububat depolama tesislerinin açılışının aynı anda yapıldığını belirterek, tesisin hayırlı olmasını diledi.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise, Bingöl’de gerçekleştirilen hain saldırıyı hatırlatarak, ”Yarenler diyarı Çankırı’dan zatıalinizi, Bismil’deki vatandaşlarımızı hürmet ve sevgiyle selamlıyoruz. Menfur saldırı nedeniyle en güzel konuşmayı siz yaptınız tebrik ediyorum. Dün yarenler diyarı Çankırı’da Tuz Mağarası’nda Şanlıurfa’nın sıra gecesini yapan misafirlerimizle yaranlarımızı buluşturduk. Gümrük ve Ticaret Bakanımız şereflendirdiler. Biz gereken cevabı buradan en güzel şekilde verdik” dedi.

Bu deponun Çankırı için önemli olduğuna değinen Özcan, ”Bugün merkeze bağlı 15 kilometre uzaklıktaki Süleymanlı köyünde temelini atacağımız toplam 30 bin tonluk depomuzun tüm 300 bin tonluk depo temelleri arasındaki yeri bizim için önemlidir. Zira şu anda Çankırı’daki bizim silo depolama kapasitemiz yaklaşık 5 bin tonluktur. Yani depo kapasitemizi 6 kat artırıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Artından havai fişekler eşliğinde hep birlikte butona basılarak temel atıldı.

Video konferans yoluyla Diyarbakır’da yapılan törenin sona ermesinin ardından Çankırı’daki tören devam etti.

TMO yönetim kurulu üyesi Mehmet Taşan, burada yaptığı konuşmada, TMO’nun modern tesislerle çiftçinin yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

Ardından kürsüye gelen milletvekili İdris Şahin, ise çalışmaları anlattıktan sonra, halkın desteğiyle bu yatırımların Çankırı’ya geldiğini söyleyerek ”Gücümüzü milletinden alan bir iktidar olarak bu güzellikleri milletimizle birlikte yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Çiftçinin hiç bir gününün karanlık olmaması temennisinde bulunan Şahin, ”Birlik ve beraberliğimizi sürdürdüğümüz sürece Tarım Bakanının memleketine ne yapılıyorsa aynısı da bize yapılıyor. Bugün Diyarbakırlı olan Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanının memleketine 30 bin tonluk tesis yapılırken aynısı bize de yapılıyor” diye konuştu.

Hüseyin Filiz de hükümetin köylünün her zaman yanında olduğunu dile getirerek, köylünün ekmeğinin helal ekmek olduğunu belirtti.

Filiz özellikle 7 bin 500 ziraat mühendisinin alındığını fakat bunlardan yararlanılamadığını aktardı.

Çankırı’daki programa Milletvekilleri İdris Şahin ve Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç, AKP İl Başkanı Salim Çivitcioğlu, TMO yönetim kurulu üyesi Mehmet Taşan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli ve vatandaşlar katıldı.