Mısır’da hayatını kaybedenlere gıyabi cenaze namazı kılındı

Mısır’da ordunun yönetime el koymasının ardından yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler için Çankırı’da Cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Çankırı İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileriyle, vatandaşlar, Cuma namazını müteakip Mısır’da hayatını kaybedenler için Hoca Ahmet Yesevi  Bahçesi’nde gıyabi cenaze namazı kıldı. Çankırı Ak Parti Milletvekili İdris Şahin ve Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’in de katıldığı programda Namaz sonrası Mısır’daki askeri darbe ile halka yönelik şiddet kınandı.

Çankırı Memur Sen İl Temsilcisi Ali Solak yaptığı konuşmada,  Mısır’da Adeviye Meydanı’nın direndikçe İsrail ve ABD’nin korktuğunu belirtti.

Solak, ” 3 Temmuz’da darbe ilanının ardından Cumhurbaşkanı Mursi’ye destek için aralıksız gösterileri sürdüren Mısır Halkının dirayetine binlerce selam olsun. Türkiye de ve Dünyada darbe kötüdür “ama” diye devam edenlere de yazıklar olsun.

Mısır ordusu tarafından yapılan darbe, Mısır halkının iradesini hedef almış apaçık bir zorbalıktır. Halka ve iradesine yönelik saygısızlıktır. Mısır halkının geleceğine yönelik, küresel nitelikteki bildik kirli oyunların bir parçasıdır. Demokrasiyi, hukuku, insan onurunu hiçe sayan faşist anti demokratik bu darbe; Mısır sivil yönetiminin Filistin halkına nefes aldırmasına yönelik tavrına tahammülsüzlüğün ve aynı zamanda Filistinlilerin geleceğine de ipotek koyma çabalarının ürünüdür.

Demokrasilerde ne çoğunluğun azınlığa, ne de azınlığın çoğunluğa tahakkümü olmaz, olamaz. Mısır’da yapılan darbeyle, çoğunluğun azınlığa ram olması istenmektedir. Mısırı iç çatışmalara sürükleme riski içeren ve halkın özgür iradesine yönelik bu faşist girişim,  sadece Mısır’ın değil bölgenin de dengelerinin bozulmasına kapı aralayacak sonuçlara gebedir. Bu nedenle, halk tarafından göreve getirilen Mısır’ın sivil yönetiminin görevine devam etmesini sağlayacak bölgesel ve küresel nitelikteki bütün baskı araçları devreye sokulmalı ve darbe en kısa sürede sona erdirilmelidir.

Darbecilere karşı tavır ortaya koymayan ve darbeyi kesin bir dille kınamaktan özenle kaçınan BM, AB ve ABD tutumlarıyla, çifte standartlarını bir kez daha sergilemiştir. Suriye’de kendi halkının kanını dökmeyi meziyet sayan Esed’e demokrasi ve seçim çağrısı yapanların, Mısır’da demokratik bir süreçte halkın desteğini alarak göreve gelen Cumhurbaşkanı Mursi’ye karşı yapılan darbeye ve anayasanın askıya alınması yönündeki açıklamalara sessiz kalması bölgede demokrasinin hâkim olması temennilerine ilişkin beyanların samimiyetini sorgulamayı gerektiriyor. Uluslararası platformları ve demokratik ülkeleri darbecilere karşı tutum almaya, Mısır halkının kendi hür ve özgür iradesiyle göreve getirdiği sivil yönetime destek vermeye çağırıyoruz.

Demokrasilerde seçimle gelen seçimle gider.  Demokrasiye dair bu en yalın gerçek ışığında, Mısırda ordu kışlasına çekilmeli, sivil yönetim ve Mısır halkı üzerinde vesayet oluşturma çabalarından vazgeçmeli, anayasanın askıya alınmasına ilişkin beyanını geri çekmelidir. Mısır halkının özgür iradesine saygı duymalı, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin görevinin ülkeyi dış tehditlere karşı korumak olduğunu idrak etmelidir.

Çankırı’dan  bir kez daha Mısır’da halkın iradesine ve sivil yönetime yönelik darbeyi ve darbecileri kınadığımızı ve lanetlediğimizi ifade ediyor, Mısır halkını iradesine sahip çıkmaya, demokrasiyi savunan ülkeleri de Mısır’ın sivil yönetimine destek vermeye çağırıyoruz. Çankırı’dan Adeviyye’ye selam olsun diyor oradaki Müslüman kardeşlerimizi Allah’a Emanet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından vatandaşlar, darbe karşıtı sloganlarla Mursi’ye destek verdi.  Ellerinde Türk bayrakları ve Mursi fotoğrafları taşıyan bir grup, “Zalimlere karşı direneceğiz”, “Dik dur eğilme, bu ümmet seninle”  ve “Mücahit Mursi” sloganları attılar.

Kısa süre devam eden eylem olaysız şekilde dağıldı.