“Milli Eğitiminde sağlıklı bir çalışma yapılacaktır”

Milletvekili Av. İdris Şahin, okulların müdür atamaları ve okulların müdürsüz eğitime başlaması ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, önümüzdeki Pazartesi günü Vali Özcan’ın izin süresinin sona ermesi ile Milli Eğitim’de sağlıklı bir çalışmanın yapılacağını belirtti.
Eğitim ile ilgili Sendika Başkanları ve Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ile görüştüğünü belirten Milletvekili Av. İdris Şahin, “Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı’yı ziyaret etmeden önce 3 sendikanın başkanını aradım, yeni eğitim-öğretim sezonunun hayırlı olmasını diledim ve bütün üyelerini de tebrik ettim. ‘Yeni eğitim yılının Çankırımız için, okuyan çocuklarımızın ikbali açısından kazançlı bir yıl olması temennisinde bulundum.” dedi.
Milletvekili Şahin, “2 sendika başkanı Kasım Karatekin ve Nuh Yalçın teşekkür ederek hiçbir olumsuzluktan bahsetmezken Nurcan Yanık hanımefendi teşekkür ederek bir kısım problemlerin olduğunu belirtti. Sitemlerinin müdür atamasındaki değerlendirmelerin yapılış tarzından olduğunu ifade etti. Ben de kendisine kriterleri tam bilmediğimi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kriterlerinin uygulanmış olması gerektiğini söyledim.” dedi.
Konu ile ilgili açıklamalarına devam Şahin “Ben sadece 2 okuldan serzeniş duydum. Bir okul Müdürü de beni arayarak hakkının zayi olduğunu ifade etti. Ben de konuyu araştırmak üzere kendisine söz verdim. Basın yoluyla da öğrencilerin eylem yaptığını öğrendim ve konuyu Milli Eğitim Müdürüne sordum.” dedi.
Şahin, “Çankırı’da bir okulu kıyaslayacaksak, örneğin Fen Lisesini Anadolu Lisesi ile değil, Endüstri Meslek Lisesini Ticaret Meslek Lisesi ile değil, Çankırı Fen Lisesini emsalleri çevre illerdeki Fen Lisesi ile kıyaslamalıyız.” dedi.
9 okulda atamaların olduğunu ve henüz bir kararın da verilmediğini öğrendiğini belirten Şahin, Pazartesi günü Valimizin izin dönüşüyle konuyu bizatihi görüşeceğini söyledi.
İki kuruma çok müdahil olmak istemediğini belirten Şahin “Bunlardan birisi Milli Eğitim, ikincisi de Diyanet’tir. Çünkü birisi bu dünyanın geleceği ile ilgili, diğeri de ahiretle, öbür dünya ile ilgili. Dolayısıyla çocuklarımızın vebali altında kalacağımız bir ortamın içinde olmak istemiyorum.” dedi.
Milli Eğitim’de kimsenin işini engellemediğini üstüne basa basa vurgulayan Şahin “Sıkıntıyı bizle paylaşmalarını istiyoruz. Çankırı Milli Eğitiminde sağlıklı bir çalışma yapılacaktır. Geçmişte olduğu gibi 25 yıllık idareci, bir yerden bir yere geçtiği için ortalığı ayağa kaldıramayacak. Mahkeme kadıya mülk olmadığı gibi, 25 yıl görev yaptığın yeri bırakıp başka arkadaşın da görev yapmasını kimse engelleyemeyecektir.” dedi.
Milli Eğitim’e siyaset karıştırılmaması gerektiğini ve hocaların serbest olması gerektiğini vurgulayan Şahin “Çankırı Milli Eğitim’de geçmişteki başarılarını arar hale geldik. Bina konusunda, derslik konusunda Bakanımız Nevzat Ayaz’dan sonra Milli Eğitim yatırımları alanında son 40-50 yıllık bizim ihtiyacımızı görecek yatırımlara imza attık. İl Merkezi ve ilçelerde çok ciddi yatırımlar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Ama istediğimiz başarı sınavlardaki başarıdır, yetiştirdiğimiz insanların toplumla intibakı ile ilgili başarıdır. Kendinden emin bir birey yetiştirip, yetiştiremediğimize bakmamız lazım. Biz şunun oğlu, bunun oğlu, şu camianın bu camianın adamı, şu tarikata mensup bu tarikata mensup adamları tanıtmayalım kendilerine. Biz bireysel olarak ne veriyoruz, ne yapıyoruz ona bakmamız lazım. Bu itibarla eksiklerimizin olduğu kanaatindeyim. Müdürler konusunda Vali bey Pazartesi günü en iyi kararı verecektir. Sağlıklı değerlendirme olmuş olsaydı, bu iş çoktan biterdi. Şimdi tekrar bir değerlendirme daha yapılıyor. Bizim kanaatimizi de sordular, objektif bir değerlendirmenin yapılmasını istediğimi söyledim. Ben ancak eşitler arasında dünya görüşü bana yakını tercih edin derim. Her kurum içinde de bu düşüncem geçerlidir. Ancak dünya görüşü ne olursa olsun, ehliyeti, liyakat ve temsil kabiliyeti olanın, eşit olmayan birinin de öne geçmesini istemem. Hak edenin hak eden değeri almasını istiyorum” dedi.