Milli Eğitim Proje Ekibi Polonya Çalışmalarını Tamamladı

Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğünce AB Eğitim ve Gençlik Programları Comenius Regio alanında 2011 yılı teklif çağrısı kapsamında hazırlanarak Ulusal Ajansça kabul edilen ‘The Development of Parents-school Cooperation as a Way of Improving the Quality of Education’ isimli proje kapsamında üçüncü toplantı Polonya’nın Stanin bölgesinde yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Polonya’nın Stanin Belediyesi eğitim bölümü ortaklığında 2011-2013 yılları arasında uygulanacak olan proje, okul-aile işbirliğinin geliştirilmesi yöntemlerinin araştırılmasını içeriyor.

Projede yerel ortak olarak Ticaret Meslek Lisesi, Karatekin İlköğretim Okulu, Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Karatekin İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği yer alıyor. 20-25 Mayıs 2012 tarihleri arasında Polonya’da gerçekleştirilen toplantıya katılan heyete İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek başkanlık etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ve yerel ortaklardan da toplamda 9 temsilcinin katıldığı toplantıda okul veli işbirliğinin artırılması yöntemleri konulu bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya, Polonya Öğretmenler Birliği Başkanı Zdzisław Hofman ve Stanin bölgesi eğitimcileri katıldı. Stanin Belediyesi ve Stanin’de bulunan eğitim kurumlarının ziyaret edilmesi ile devam eden program kapsamında bölge velilerinin de katıldığı sosyal ve kültürel aktiviteler yapıldı. Programın son bölümünde sertifika törenine katılan Stanin Belediye Başkanı Krzysztof Kazana, Türk heyetini tekrar Stanin’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Ekim ayında Çankırı’da yapılacak toplantıya katılmak istediğini belirtti.

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Ulusal Ajans) yürütülen Hayat boyu Öğrenme Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu’ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilen ve 2013 yılına kadar sürecek olan proje kapsamında toplam 6 toplantı gerçekleştirilmiş olacak. Bu toplantılardan 1.’si Polonya’da 2.’si ise Polonya’dan gelen eğitimcilerle Şubat ayında Çankırı’da gerçekleştirilmişti. Proje tamamlandığında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve yerel ortak temsilcilerinin katılımı ile Polonya’ya toplamda en az 24 kişilik hareketlilik gerçekleştirilmiş olacak. Çankırı’da yapılacak toplantılara da Polonya’dan toplamda 24 kişilik katılım sağlanacak. Proje tamamlandığında Türkiye ve Polonya eğitim sistemleri, okul aile işbirliği yöntemleri karşılaştırılmış ve okul veli işbirliğini güçlendirme yöntemleri üzerinde ortak faaliyetler gerçekleştirilmiş olacak.