Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Ekibi Polonya’dan Döndü

Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğünce AB Eğitim ve Gençlik Programları Comenius Regio alanında 2011 yılı teklif çağrısı kapsamında hazırlanarak Ulusal Ajansça kabul edilen ‘The Development of Parents-school Cooperation as a Way of Improving the Quality of Education’ isimli proje kapsamında ilk toplantı Polonya’nın Stanin bölgesinde  yapıldı.

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Polonya’nın Stanin Belediyesi eğitim bölümü ortaklığında 2011-2013 yılları arasında uygulanacak olan proje, okul-aile işbirliğinin geliştirilmesi yöntemlerinin araştırılmasını içeriyor.

Polonya’da gerçekleştirilen toplantıda, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek başkanlığında Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Osman Çetin, Projeler ekibinden İsmail Karadana ve Fatih Kartal ile yerel ortak olan Ticaret Meslek Lisesi, Karatekin İlköğretim Okulu, Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Karatekin İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği temsilcilerinden oluşan toplam sekiz kişi Çankırı’yı temsil etti.

Stanin Belediyesinde gerçekleştirilen açılış toplantısında Türkiye ve Çankırı tanıtımının yapılmasının yanı sıra okul aile işbirliği yöntemleri görüşüldü. Stanin’de bulunan eğitim kurumları Türk ekip tarafından ziyaret edildi. Bölge okullarında bulunan öğretmen ve öğrencilerin Türk ekibi coşku ile karşılaması dikkatlerden kaçmadı. Türk bayraklarını ellerinden düşürmeyen öğrenciler hazırladıkları gösterileri sundular. Okulda bulunan idareci ve öğretmenlere ise İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek tarafından Çankırı tanıtımı içeren hediyeler takdim edildi.

Eğitim kurumlarında birkaç gün süren ziyaretlerin ardından son gün Stanin Belediyesi’nde yapılan değerlendirme toplantısının ardından Çankırı ekibi, Belediye Başkanına da Çankırı hediyeleri sunarak yurda dönmek üzere bölgeden ayrıldı. Buradaki toplantıda ise bir konuşma yapan Stanin Belediye Başkanı Krzysztof Kazana, Türklerle ilk defa böyle bir çalışma yaptıklarını, bu çalışma sayesinde Türkleri yakından tanıma fırsatı bulduğunu ve bundan da çok memnun kaldığını, bundan böyle de Türkiye ile çalışma konusunda en ufak bir tereddüt yaşamayacaklarını belirtti. Petek ise Stanin’deki karşılamadan çok memnun kaldıklarını burada Türk misafirperverliğine taş çıkaran bir organizasyona şahitlik ettiklerini, Polonya ile çalışmaya devam edeceklerini belirterek Stanin Belediye Başkanı’nı Çankırı’ya davet etti.

Proje ile ilgili 2. toplantı ise Şubat 2012’de Çankırı’da yapılacak ve toplantıya Stanin Bölgesi temsilcileri katılacak.