Dunlop

Mesleki Eğitim Çalıştayı yapıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği katılım öncesi mali yardım aracı (IPA)’nın “İnsan Kaynaklarının geliştirilmesi operasyonel Programı” kapsamında hazırlanan Hayat Boyu Öğrenme Veri Tabanı Ağ Oluşturulması Projesi çerçevesinde dün büyük otel’de Mesleki Eğitim Çalıştayı gerçekleştirildi.

ASO Müdür Yardımcısı Hasan Kocaoğlu’nun konuşmasıyla başlayan programda projenin ayrıntılarından söz eden Kocaoğlu, projenin teknik kısımlarından bahsetti.

Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi İsmail Kurt da konuşmasında mesleki eğitimin amacına değindi. Meslek yüksekokullarının, iş dünyasının asgari düzeyde ihtiyaç duyduğu bireyler yetiştirmek olduğunu ifade etti. Kurt Çankırı’da neler yapılacağı sorusuna cevap vererek, “Özellikle Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin yöneticileri, ilgili daire müdürleri ile işbirliği içinde üniversite ve meslek okullarının ihtiyaç duydukları meslek elemanı ihtiyaçlarını araştırma verilerine bağlı olarak değişik seviyelerde bildirmeli ve onlardan bu alanlarda eleman yetiştirmeleri için talepte bulunmalıdır. Gerekirse iş birliği yapabilmelidir.” dedi.

Kurt’un konuşmasının ardından Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık bir konuşma yaptı. Akbıyık, örgün ve yaygın eğitim olarak iki esasa dayanan Türk eğitim sisteminin örgün, çıraklık ve yaygın eğitim alanlarındaki mesleki ve teknik eğitimle, bireylere temel bilgiler yanında ilgi istek ve yetenekleri doğrultusunda gerekli bilgi beceri tutum davranış ve iş alışkanlıkları kazandırarak hizmet alanlarında gereksinim duyulan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine, sürekli eğitimle mesleki bilgi ve becerilerinin güncelleştirilmesine ve uygulanan çeşitli programlarla genç ve yetişkinlerin girişimcilik bilincinin artırılarak ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilmelerinin amaçlandığını söyledi.

Vali Yardımcısı Haldun Aksalman ise konuşmasında İç Anadolu şehirlerinin geleneksel milliyetçilik anlayışına sahip olduğunu ifade ederek, bu anlayışa sahip insanların da AB’ye karşı önyargılarının olduğunu belirtti. Köklü bir medeniyete sahip olan Türk medeniyetinin AB’nin hibe programları ile sadece ekonomik olarak değil, sosyal ve kültürel olarak da etkilendiğini kaydeden Aksalman, projelere ekonomik yönden sıcak bakılmasını, ancak sosyal ve kültürel olarak da uzak durulması gerektiğini vurguladı. Sözlerinin AB projelerinden faydalanılmaması şeklinde anlaşılmamasını istediğini söyleyen Aksalman, “Eğer özgüveniniz varsa, sosyal ve kültürel olarak etkilenmeyeceksin, bu projelerin içinde olun, ama özgüveniniz yoksa ve etkilenecekseniz uzak durun” önerisinde bulundu.