Dunlop
featured

“Mera cezası yiyen muhtar yanıma gelmesin”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Köylerine Hizmet Götürme Birliği 2014 yılı faaliyet toplantısı dün gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan’ın başkanlık ettiği toplantıda 2014 yılı çalışmaları ele alındı.
2014 yılında verimli bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, “Köylerimize yönelik çalışmalarımızı imkanlarımızı zorlayarak özverili bir şekilde sürdürüyoruz. Kilit parke çalışmaları devam ediyor. 13 köyümüz kaldı, onları da halledeceğiz” dedi.
Köylere yapılan yardım ve ortak alımlar hakkında da bilgi veren Atılkan, “2014 yılı içerisinde yol, içme suyu, menfez yapımı, kanalizasyon ve kilitli parke işlerinde toplam 2 milyon 865 bin 679 TL yatırım harcaması gerçekleştirildi”
2015 yılı bütçesi hakkında da bilgi veren Atılkan, “2015 yılı tahmini bütçemizi geniş tuttuk ve 5 milyon TL olarak belirledik” dedi.
Yapılan kısa bilgilendirme sonrasında 2015 yılı gelir ve gider bütçesinin 5 milyon TL olarak belirlenmesi oy birliği ile kabul edildi.
Bütçenin kabul edilmesi sonrasında muhtarlara önemli uyarılarda bulunan Atılkan, “2 önemli konuya dikkat etmenizi istiyorum. Bunlardan ilki mera konusu. Mera bir kaç şahsın malı değil tüm köyün ortak kullanım alanıdır. Bu manada muhtarlarımız üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Çünkü 3-5 kişi bir alan çevirirse milletin hakkını yemiş olur ve buda kul hakkına girer. Muhtarlarımızın 1. önceliği bu konudur. Mera konusunda ceza yiyen hiç bir muhtar kesinlikle yanıma gelmesin”” dedi.
İçme suyu konusuna da değinen Atılkan, “Bazı köylerimizin içme suyunda sorun yaşanıyor. Bu konuda da muhtarlarımız mutlaka senede en az 2 kere su depolarını temizletmeli ve bakımını yapmalıdır. Muhtarlımız bu konuda da sorumludur” dedi.
Gerçekleştirilen toplantıda ayrıca Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, muhtarlardan tahsis edilen ve boş duran okullara iyi bakmalarını istedi. Yazıcı, özellikle bazı tahsis edilen okul binalarında bilgi ve izinleri olmadan değişiklik yapıldığını aktararak, boş duran okullarında korunmasını istedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır ise ÇKS konusunda bilgi vererek, 31 Aralık tarihinin son gün olduğunu açıkladı. Çakır ayrıca, ÇKS formlarının doğru ve düzgün doldurulması gerektiğini yanlış beyanda bulunanların 5 yıl süre ile desteklemelerden yararlanamadığını aktardı.
köylee (4)