Dunlop
featured

Mehmetçik yetiştirme kursları başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mehmetçik Yetiştirme Kurslarına katılan 219 öğrenciye 6 branşta toplam 1214 adet konu anlatımlı ders materyali, konularına göre yaprak testleri Vali Vahdettin Özcan ve beraberindekiler tarafından dağıtıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen iş birliği protokolü çerçevesinde ilimiz Çankırı Lisesi’nde mezun ve halen 12. sınıf öğrencilerine yönelik olarak 219 öğrenci ile “Mehmetçik Yetiştirme Kursları” 4 hafta önce açıldı.
MEB adına Güngör Çalışkan, Genel Kurmay adına Yarbay Halil Pektaş yönetiminde devam eden kurslarda, Matematik, Kimya, Fizik, Coğrafya, Edebiyat ve Tarih alanlarında 11 yedek subay öğretmen görev yapıyor.
Haftalık 18 saat verilen ders programına Türkçe matematik dalında 122, Sözel dalında 71, Sayısal dalında 26 olmak üzere toplam 219 öğrenci katılıyor. Her okuldan öğrencinin katıldığı, LYS sınavına kadar yaklaşık 32 hafta sürecek olan kurslar ücretsiz olarak hafta sonları devam ediyor.
Vali Vahdettin Özcan bu projenin bu sene Çankırı Lisesi’nde yürütüleceğini belirterek “Çankırı eğitim öğretim hayatına hayırlı olsun. İl Özel İdare desteği ile bugün 219 öğrenciye 6 branşta toplam 1214 adet konu anlatımlı ders materyali, konularına göre yaprak testleri dağıtacağız. Öğrencilerimiz yıl içinde 4 kez sınava tabi olacaklar. Tüm öğrencilere başarılar diliyorum. İl Özel İdaresi olarak eğitim desteklerimiz, katkılarımız bitmeyecek. Biz her daim Milli Eğitim camiasının yanında olacağız” dedi.
Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı’da kursların tamamlama ve yetiştirme kursları olduğunu belirterek “Bu kursumuz haricinde diğer okullarda da kurslarımız devam ediyor. Bu kurslar bir dershane mantelitesinde çalışmayıp, sadece öğrencilerimizin tamamlanmamış konuları ve eksik konuların tespiti için ve müfredat konuları tamamlamaları için açılmıştır. Bu kurslar sınava yönelik değil, her dersten eksiklerini tamamlamaları içindir. Bu kurslar sadece sınavlara yönelik değil, öğrencilerimizi yetiştirmeye yöneliktir.” dedi.
Açıklamalar sonrasında sınıfları gezerek öğrencilere materyallerini teslim eden Vali Özcan, öğrencilere tercih edecekleri branşları sorarak hayallerinin gerçekleşmesi konusunda güzel temennilerde bulunup, “Sevgili gençler, sizler tercihleriniz için çabalayacaksınız. Takdir Allah’tandır. Gayret etmeden bir şeyler başarılmıyor. Biz sizlerin her zaman yanınızdayız. Tercihlerinizin gerçekleşmesi için sizlerde çaba harcayın” dedi.
Programa Garnizon Komutan Vekili Topcu Albay Mustafa Hacıbaloğlu, Jandarma Komutanı J. Albay Halil Altıntaş, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hasan Yıldız ve Milli Eğitim Müdür Yardımcıları katıldı.
mehmetçik dershane (2)