Meclisin gündeminde “mühendis”

İl Genel Meclisi Aralık ayı birleşimlerin dün tamamladı. 27 mevcut ile birleşimine başlayan İl Genel Meclisinin dünkü oturumunda İl Özel İdaresinde 2013 yılında kısmi ve tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak, 2 mühendis, 3 tekniker ve 1 teknisyenin net ücret tavanlarının tespiti ele alındı.

Konu hakkında meclis üyelerine bilgi veren İnsan Kaynakları Müdürü Ferhat Gür, 2012 yılında tam zamanlı mühendise 2 bin 195, teknikere bin 700, teknisyene ise 1513 TL maaş tavanı belirlendiği ve 2013 yılı için %6’lık bir artış olacağını aktardı. Çalışan sözleşmeli kadroluların isimlerinin okunmasının ardından Meclis Başkanı Osman Canbaz, mühendis kadrosunda sözleşmeli kimsenin olmamasına rağmen neden ücretin belirlendiğini sorarak, “Olmayan bir kadronun ücretini niçin şimdi belirliyoruz. Eğer ileriki zamanlarda ihtiyaç olursa bunu meclise sunarsınız o zaman bu konuyu ele alırız.

Sözleşmelilerin her yıl yenilenmesi kanuni bir gereksinim. Mühendislerle ilgili kısmı erteleyelim, tekniker ve teknisyenlerin sözleşme ve ücret konusunu karar bağlayalım” dedi.

Canbaz ayrıca, İl Özel İdaresinin teknik işler yapmasına rağmen ziraat mühendislerinin daha ağırlıkta olduğunu da aktardı.

Dünkü birleşimde ayrıca Canbaz konu ile ilgili olarak meclise gelen yazının tam anlaşılamadığını aktararak, “Bu yazı sanki mevcut sözleşmelilerin yanı sıra 2 mühendis, 2 tekniker ve 1 teknisyen alınacak gibi anlaşılıyor. Şimdi biz mevcut olanların sözleşmelerini feshedip yeni sözleşme mi yapacağız yoksa bu sayının üstüne yeni elemanlar mı alacağız” demesi üzerine Gür, mevcut çalışanların sözleşmelerinin yenileceğini ve  2013 yılı maaş tavanının belirleneceğini belirtti. Gerçekleşen bu diyalog sonrasında meclis üyeleri de görüşlerini belirtti ve bazı meclis üyeleri yazılan yazının doğru olduğunu kimileri ise yazının vali tarafından sehven imzalanmış olabileceğini aktardı.

Yapılan konuşmaların ardından sözleşmeli tekniker ve teknisyen kadrolarının 2013 yılı tavan maaşları belirlendi ve mühendis kadrosunun ise ihtiyaç duyulması durumunda mecliste karara bağlanması kabul edildi.

Aralık ayının son birleşimin de ayrıca  2013 yılı Ocak ayı ilk birleşiminin tarihi belirlenerek, meclisin 7 Ocak 2013 tarihinde toplanmasına karar verildi.