Meclis Toplantıları Başladı

Çankırı İl Genel Meclisi Kasım ayı ilk birleşimi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda Osman Canbaz başkanlığında yapıldı.

Açılış ve yoklama ile başlayan birleşime meclis üyeleri Seyfettin Demirtaş, Ahmet Çelik ve Nurettin Derelli izin olarak katılmazken, toplantıda 4 gündem maddesi görüşüldü.

Meclis gündeminin ilk maddesinde 2013 mali yılı hazırlık bütçesi görüşüldü. Bütçeyle ilgili bir sunum yapan Çankırı İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Müdiresi Bahar Duman, bütçe için 19 milyon 500 bin TL’nin öngörüldüğünü belirtti. Meclis oyuna sunulan hazırlık bütçesi oybirliği ile tüm komisyonlara havale edildi.

Gündemin ikinci maddesinde 2010- 2014 yıllarını kapsayan ve stratejik plana uygun olarak hazırlanan 2013 yılı performans planına ait incelemelerini tamamlayan komisyon raporları görüşüldü. Ortak komisyon raporunu sunan Meclis Üyesi Recep Yılmaz, planın hedeflere uygun olarak hazırlandığını, fakat bazı eksikliklerin bulunduğunu belirtti. Meclis oylamasına sunulan konu oybirliği ile kabul gördü.

Meclis gündeminin son 2 maddesinde ise 2013 mali yatırım programından Çankırı Emniyet Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’ne aktarılacak ödeneklerin görüşülmesi vardı. Konuyla ilgili incelemelerini tamamlayan İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu Başkanı Faruk Karabıyık, Emniyet Müdürlüğü’nün 254 bin TL talepte bulunduğunu ifade etti. Emniyet için ayrılacak bütçenin MOBESE, scooter ve büro malzemeleri için kullanılacağını belirten Karabıyık, ödenek aktarılmasının uygun olacağını söyledi.

Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’nün çeşitli bakım onarım ve sportif giderler için 515 bin TL ödenek talep ettiğini aktaran Karabıyık, ödenek aktarılmasının İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu’nca uygun bulunduğunu kaydetti.

Sunumun ardından bir konuşma yapan Meclis Başkanı Osman Canbaz, hazırlık bütçesi ile gerçek bütçe arasında büyük bir orantısızlık olduğunu belirterek, konunun özel idare ile istişare edilerek düzeltilmesi gerektiğini kaydetti.

İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu’nun raporları oybirliği ile kabul edilirken, toplantı bütçe ile ilgili çeşitli öneriler ile son buldu.