Meclis seçim nedeniyle Ağustos ayında tatil

meclis (6)İl Genel Meclisi Mayıs ayı birleşimlerini dün tamamladı.  İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşimde ilk olarak meclisin tatil günü belirlendi.

Toplantıda açılış ve yoklamanın ardından İl Genel Meclisinin tatil dönemi görüşüldü. Başkan Ruhi Şeker, bir önceki dönemde Ağustos ayında tatil yapıldığını belirterek, bu dönem de Ağustos ayında tatil yapılmasını önerdi. MHP Grup Başkanvekili Tevfik Rüştü Özgür ise, her yıl tatil dönemini Ramazan ayında yaptıklarını belirterek, “İlçelerden gelen arkadaşlarımızın oruç dolayısıyla sıkıntı yaşamamaları için tatili Ramazan ayında yapıyorduk. Bu yılda aynısını yapalım ve tatil Temmuz ayında olsun” diye konuştu.

Şeker ise Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçiminin olacağını hatırlatarak, “Ağustos’ta seçim çalışmaları olur. O bakımdan tatilin ağustos’ta olması daha iyi olur” ifadesini kullandı. Özgür de, bunun üzerine, “Zaten toplantılarımız en fazla yarım saat sürüyor. Onun için seçim çalışmalarına pek fazla engel olmaz. Biz tatilin Ramazan ayında yapılmasını öneriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi ve meclis oy çokluğuyla tatilin Ağustos ayında yapılmasına karar verdi. Karar sonrası Özgür’ün, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde sıkıntı yaşacaksınız demek ki, ondan tatili Ağustos ayında yapıyorsunuz” demesi ise gülüşmelere neden oldu.

Gündemin  maddesinde ise 6 Mayıs 2014 Salı günü gündeme alınan ve Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen İl Özel İdaresi 2014 bütçesine 9 milyon TL ek ödenek verilmesi konusu görüşüldü.

6 Mayıs 2014 tarihinde gündeme gelen ve devreden belediyeler nedeniyle ödenek ihtiyacının doğması üzerine konu  Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmişti. Konu üzerinde incelemesini tamamlayan Plan ve Bütçe Komisyonu hazırladığı raporu meclise sundu. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Alaattin Kahyaoğlu’nun meclisi bilgilendirme sonrasında gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Gelecek toplantının 2 Haziran 2014 Pazartesi günü olarak belirlendiği dünkü birleşimde son olarak dilek ve temenniler bölümünde söz alan Eldivan il Genel Meclisi üyesi  Ahmet Karatatar, ilçenin yollarına değindi.