Meclis hızlı başladı

İl Genel Meclisi Ocak ayı ilk toplantısı dün Meclis Başkanı Osman Canbaz başkanlığında tüm üyelerin katılımıyla gerçekleşti.

Açılış ve yoklamanın ardından başlayan toplantıda 2 gündem maddesi görüşüldü. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Meclis Başkanı Osman Canbaz, 2013 yılının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Meclisin ilk gündeminde Kızılırmak ilçesinde bulunan ve Kızılırmak Belediyesi tarafından işletilen kum çakıl ocağının işletme ruhsat süresinin uzatılması görüşüldü. Konuyla ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İsmail Atakul tarafından yapılan bilgilendirmede ruhsat süresinin 25. 12. 2012 tarihinde bittiği ve sürenin uzatılması için talepte bulunulduğu belirtildi.

MHP Grup Başkanvekili Tevfik Rüştü Özgür konuda bir karışıklık olduğunu ve ruhsat süresi tamamlanan tesisin çalışmaması gerektiğini belirterek, “Madem süre 12. ayda bitiyor, bundan önce uzatılması talebi gerekiyor. Şu an süresi bitmiş ve tesis kanuni olarak idaremize ait. Uzatılması yerine yeniden ihale edilmesi gerektiği kanaatindeyim” dedi.

Meclis onayına sunulan konu incelenmek üzere oy birliği ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edildi.

Meclisin ikinci gündeminde ise ilginç bir diyalog yaşandı. Ilgaz Halk Eğitim Merkezi konferans salonu onarımı için talep edilen 30 bin liralık ödenek AKP Grup Başkanvekili Faruk Dilsiz’e takıldı. Kış aylarında yapılan inşaat işlerinin sağlıklı olmayacağını belirten Dilsiz, tamirat ve tadilatın yaz aylarında yapılması gerektiğini savundu.

Ilgaz Meclis üyelerinin tamiratın tamamlandığını söylemesi üzerine tepkisine devam eden Dilsiz, “Bu günde bu işi yapmak bence çok saçma. Eğer iş yapıldıysa ödeneği verelim, ama bu günde bakım olmaz. İşi yapalım ödenek nasıl olsa gelir diye düşünülüyor. Demek ki meclis hiçbir işin karşısına çıkamıyor. Bu önce asıp, sonra asmaya karar verilmesine benziyor” dedi.

Meclis Başkanı Osman Canbaz ise karara katılmadığını belirterek, “Biz doğru olanı yapıyoruz ve yapılması gereken tüm olumlu işleri destekliyoruz” dedi.

Meclis onayına sunulan konu oybirliği ile kabul gördü.